Skip to main content

Fruit bowls

Mrs Gillespie runs a small hotel.

She bought some fruit to make fruit salad.

She paid pound;40 altogether.

She paid: pound;3.25 for each pineapple;pound;2.75 for each melon;50p for each grapefruit.

She bought the same number of pineapples as grapefruit.

How many of each fruit did Mrs Gillespie buy?

PUZZLES TO TEST MATHEMATICAL SKILLS - FOR THE ANSWERS TURN TO PAGE 45

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you

Latest stories