Skip to main content

Pet rabbits

Three pet rabbits cost pound;19.70.

The second rabbit cost pound;2 more than the first.

The third rabbit cost 80p less than the second.

What as the cost of each rabbit?

Pet rabbits

Assume that each rabbit cost the same amount, except that the second rabbit cost pound;2 extra and the third rabbit cost pound;1.20 extra. Take the extra pound;3.20 from the pound;19.70 before dividing the remaining pound;16.50 by 3. This gives the cost of the rabbits as pound;5.50, pound;7.50 and pound;6.70.

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you