Skip to main content

Results round-up

Heinz Ketchup Under-14 Cup

Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Stranraer Acad 5 Belmont Acad 0

Our Lady amp; St Pat's HS 1 St Margaret's HS 5

Clydebank HS 1 Eastbank Acad 0

Irvine Royal Acad 2 Holy Cross HS 4

Lesmahagow HS 5 Hillhead HS 1

Blantyre HS 4 Brannock HS 1

Lourdes Sec 2 Johnstone HS 3

John Ogilvie HS 2 Dumbarton Acad 1

St Andrew's Sec (Glasgow) 1 Holyrood Sec 4 (after 4-4 draw)

St Maurice's HS 6 Carluke HS 0

Barrhead HS 1 St Aidan's HS 2

Oban HS 2 Whitehill Sec 3

Mearns Castle HS 1 Cardinal Newman HS 0

LothianFifeCentral:

St Modan's HS 1 Craigmount HS 6

Beath HS 0 Bell Baxter HS 3

Portobello HS 2 St David's HS 1

Wallace HS 4 St Augustine's HS 3

Graeme HS 3 Larbert HS 7

TaysideGrampianHighland:

St John's HS 0 St Saviour's HS 4

St Machar Acad 5 Arbroath HS 8

Harris Acad 6 Millburn Acad 0

Madras Coll 3 Oldmachar Acad 4

Mintlaw Acad 13 Inverness Royal 0

Bridge of Don Acad 5 Speyside HS 1

Dingwall Acad 1 Bankhead Acad 5

Banff Acad 4 Forfar Acad 0

Bank of Scotland Under-15 Shield

Second Round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Our Lady amp; St Pat's HS 2 Knightswood Sec 5

Lourdes Sec 5 Dumfries HS 4

Ardrossan Acad 5 Penilee Sec 1

St Ninian's HS (Giffnock) 2 Bearsden Acad 1

Cumnock Acad 4 Our Lady's HS (Motherwell) 3

Trinity HS 8 Castlemilk HS 0

St Luke's HS 6 Blantyre HS 5

Stonelaw HS 10 Bellshill Acad 1

St Andrew's Sec (Glasgow) beat St Mungo's Acad (withdrew)

St Andrew's Acad (Saltcoats) 4 Dumfries Acad 3

St Marg Mary's HS 5 St Margaret's HS 4

Coltness HS 5 Duncanrig Sec 1

Williamwood HS 3 Girvan Acad 4

Carluke HS 4 Lockerbie Acad 3

St Columba's HS (Clydebank) 2 Belmont Acad 0

St Patrick's HS 14 Glasgow Acad 0

Holyrood Sec 3 All Saints Sec 0 (after 2-2 draw)

LothianFifeCentral:

Auchmuty HS 3 Larbert HS 2

Glenwood HS 2 Queensferry HS 4

Jedbugh Gram 3 St David's HS 5

Tynecastle HS 4 Craigmount HS 1

Dunfermline HS 4 Whitburn Acad 3

TaysideGrampianHighland:

Bridge of Don Acad 1 Morgan Acad 0

Westhill Acad 2 Kincorth Acad 4

Nairn Acad 12 Inverness Royal 0

Menzieshill HS 4 Inverurie Acad 0

Lawside Acad 0 Cults Acad 1

Arbroath HS 6 Millburn Acad 0

Bank of Scotland Senior Shield

Second Round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Our Lady's HS (Motherwell) 5 Dumfries Acad 0

Uddingston Gram 5 St Bride's HS 2

St Aidan's HS 1 Eastwood HS 3 (after 2-2 draw)

Barrhead HS 2 Turnbull HS 3

Holyrood Sec 2 John Ogilvie HS 0

All Saints Sec 1 Park Mains HS 3

Bearsden Acad 0 St Ninian's HS (Giffnock) 1

St Maurice's HS 9 Glasgow Acad 3

Williamwood HS 2 Braidhurst HS 1

Loudoun Acad 6 Oban HS 5

Coatbridge HS 2 St Ninian's HS (Kirkintilloch) 3 (after 4-4 draw)

St Andrew's Acad (Saltcoats) 1 Dumfries HS 4

St Andrew's Sec (Glasgow) 2 Cardinal Newman HS 3 (after 5-5 draw)

LothianFifeCentral:

Glenrothes HS 0 McLaren HS 5

Buckhaven HS 4 Queen Anne HS 3

St Columba's HS (Dunfermline) 2 Liberton HS 2 (Liberton won 7-6 on

penalties)

Falkirk HS 10 James Gillespie HS 1

Lochgelly HS 2 Waid Acad 1

West Calder HS 1 Larbert HS 2

Balerno HS 2 Craigmount HS 3

Madras Coll 2 Carnoustie HS 0

TaysideGrampianHighland:

Forfar Acad 9 Perth Acad 0

Breadalbane Acad 3 Perth HS 6

Lochaber HS 0 Golspie HS 5

Inverness HS 2 Culloden Acad 3

Inverurie Acad 1 Milne's HS 6

British Schools' Pentathlon International (Kelvin Hall, Glasgow)

Under-16 Boys:

1 England 9690 points; 2 Ireland 9091; 3 Scotland 8933; 4 Wales 7330

Under-18 Boys:

1 England 9507 points; 2 Ireland 9414; 3 Wales 9373; 4 Scotland 8935

Under-16 Girls:

1 England 9257 points; 2 Ireland 9105; 3 Scotland 8231; 4 Wales 8130

Under-18 Girls:

1 England 10494 points; 2 Scotland 9606; 3 Wales 9444; 4 Ireland 8781

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you