Skip to main content

Results round-up

Football

SSFA Bank of Scotland Secondary Schoolboys' Shields

Senior, Quarter-finals

St Thomas of Aqin's HS 1

St Ninian's HS (Giffnock) 2

Auchmuty HS 4 Nicolson Inst 1

Ardrossan Acad 5 St Margaret's HS 1

Knightswood Sec 3 Stranraer Acad 0

Semi-finals

Knightswood Sec 3 Ardrossan Acad 1

(at Hamilton Academical FC)

St Ninian's HS 4 Auchmuty HS 3

(at Stirling Albion FC)

Under-16, Quarter-finals

Lasswade HS 4 St Mungo's Acad 1

Knightswood Sec 3 Madras Coll 2

St Andrew's Acad (Saltcoats) 2

St Ninian's HS (Giffnock) 1

Cults Acad 1 Auchinleck Acad 1

(Auchinleck win 8-7 on penalties)

Under-15, Quarter-finals

Wick HS 10 Braeview Acad 1

St Andrew's Sec 6 Monifieth HS 6

(St Andrew's Sec win 6-5 on penalties)

Stranraer Acad 1 Falkirk HS 0

Dunoon GS 1 Greenwood Acad 3

SSFA Secondary Schoolgirls' Shields

Senior, Fourth round

Carnoustie HS 1 St Mungo's HS 3

Turriff Acad 7 Bishopbriggs HS 3

Mintlaw Acad 5 James Gillespie's HS 0

Sanquhar Acad 0 Monifieth HS 11

St Kentigern's Acad 4 Oban HS 6

Hawick HS 1 St Augustine's HS 6

Under-15, Fourth round

Inverurie Acad 7 Stranraer Acad 3

Mintlaw Acad 6 James Gillespie's HS 2

Holyrood Sec 6 Peterhead Acad 1

Craigmount HS 4 Dalbeattie HS 3

Scottish Power Primary Schools Cross Country Championships

Boys

P6 A-K: 1 M Aitchison (Glasgow Acad) 7 min 09 sec; 2 C Galloway (Buckstone PS) 7:18; 3 P Mair (ErskineStewart's Melville) 7:22; L-Z: G Wilson (West Kilbride PS) 7:33; 2 S Munro (St Matthew's PS) 7:40; 3 R Muir (Milnathort PS) 7:41

P7 A-K: T Holligan (Bonaly PS) 7:18; 2 J Wightman (ErskineStewart's Melville) 7:20; 3 C Bell (Kirkriggs PS) 7:20; L-Z: C Kerr (St Mary's PS) 7:29; 2 C Campbell (Munlochy PS) 7:36; 3 M Giannotti (St Matthew's PS) 7:43

Girls

P6 A-K: 1 K Jamieson (Kirktonholme PS) 8:28; 2 A Humes (Kilmaurs PS) 8:31; 3 Y Gallagher (Kinmyles PS) 8:32; L-Z: 1 K Murdoch (Robert Gordon's Coll) 7:49; 2 O O'Hare (West Linton PS) 8:04; 3 M Brown (Park School) 8:45 P7 A-K: 1 I Brodie (Birkhill PS) 7:58; 2 B Williamson (Kingsland PS) 7:59; SECTION:Overseas news Football

SSFA Bank of Scotland Secondary Schoolboys' Shields Senior, Quarter-finals St Thomas of Aqin's HS 1 St Ninian's HS (Giffnock) 2 Auchmuty HS 4 Nicolson Inst 1 Ardrossan Acad 5 St Margaret's HS 1 Knightswood Sec 3 Stranraer Acad 0 Semi-finals Knightswood Sec 3 Ardrossan Acad 1 (at Hamilton Academical FC) St Ninian's HS 4 Auchmuty HS 3 (at Stirling Albion FC) Under-16, Quarter-finals Lasswade HS 4 St Mungo's Acad 1 Knightswood Sec 3 Madras Coll 2 St Andrew's Acad (Saltcoats) 2 St Ninian's HS (Giffnock) 1 Cults Acad 1 Auchinleck Acad 1 (Auchinleck win 8-7 on penalties) Under-15, Quarter-finals Wick HS 10 Braeview Acad 1 St Andrew's Sec 6 Monifieth HS 6 (St Andrew's Sec win 6-5 on penalties) Stranraer Acad 1 Falkirk HS 0 Dunoon GS 1 Greenwood Acad 3 SSFA Secondary Schoolgirls' Shields Senior, Fourth round Carnoustie HS 1 St Mungo's HS 3 Turriff Acad 7 Bishopbriggs HS 3 Mintlaw Acad 5 James Gillespie's HS 0 Sanquhar Acad 0 Monifieth HS 11 St Kentigern's Acad 4 Oban HS 6 Hawick HS 1 St Augustine's HS 6 Under-15, Fourth round Inverurie Acad 7 Stranraer Acad 3 Mintlaw Acad 6 James Gillespie's HS 2 Holyrood Sec 6 Peterhead Acad 1 Craigmount HS 4 Dalbeattie HS 3 Scottish Power Primary Schools Cross Country Championships Boys P6 A-K: 1 M Aitchison (Glasgow Acad) 7 min 09 sec; 2 C Galloway (Buckstone PS) 7:18; 3 P Mair (ErskineStewart's Melville) 7:22; L-Z: G Wilson (West Kilbride PS) 7:33; 2 S Munro (St Matthew's PS) 7:40; 3 R Muir (Milnathort PS) 7:41 P7 A-K: T Holligan (Bonaly PS) 7:18; 2 J Wightman (ErskineStewart's Melville) 7:20; 3 C Bell (Kirkriggs PS) 7:20; L-Z: C Kerr (St Mary's PS) 7:29; 2 C Campbell (Munlochy PS) 7:36; 3 M Giannotti (St Matthew's PS) 7:43 Girls P6 A-K: 1 K Jamieson (Kirktonholme PS) 8:28; 2 A Humes (Kilmaurs PS) 8:31; 3 Y Gallagher (Kinmyles PS) 8:32; L-Z: 1 K Murdoch (Robert Gordon's Coll) 7:49; 2 O O'Hare (West Linton PS) 8:04; 3 M Brown (Park School) 8:45 P7 A-K: 1 I Brodie (Birkhill PS) 7:58; 2 B Williamson (Kingsland PS) 7:59; 3 M Maclennan (Kirkhill PS) 8:00; L-Z: 1 D Hannah (Millersneuk PS) 7:28; 2 M Brown (West Coats PS) 8:01; 3 M Milliken (St Matthew's PS) 8:09

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you