Skip to main content

Results round-up

RUGBY

Bell Lawrie White Scottish Schools Cup Quarter-final George Watson's Coll 51 HS of Glasgow 8

Cup Semi-final Merchiston Castle 15 Stewart's Melville Coll 10

Plate Quarter-finals Glasgow Acad 44 Bell Baxter HS 5 Linlithgow Acad 24

St Aloysius Coll 13 Robert Gordons Coll 10

Belmont Acad 0 St Columba's HS (Kilmacolm) 0 Boroughmuir HS 14

SWIMMING

Royal Bank Scottish Schools Championships (Glasgow) Boys Under-12

50m butterfly: D Smith (Larbert HS) 34.10 sec; 50m freestyle: C Barber (Neilston PS) 30.35; 50m backstroke: B Davidson (Fraserburgh Acad) 36.03; 50m breaststroke: P Tevenan (St Columba's HS, Kilmacolm) 39.43

13-14 years

100m butterfly: C Smith (George Heriot's) 1 min 02.95 secs; 100m freestyle: M Schneider (Robert Gordons) 58.31; 100m backstroke: S Greig (St Modans HS) 1:07.40; 100m breaststroke: J Griffiths (Bo'ness Acad) 1:12.19

15-16 years

100m freestyle: J Forbes (North Berwick HS) 56.46; 100m backstroke: C Kerr (Bathgate Acad) 1:03.44; 100m butterfly: L Aitken (Beath HS) 1:00.56; 100m breaststroke: M Branch (Greenwood Acad) 1:08.52 Girls

Under-12

50m backstroke: A Stirling (Burnside PS) 34.55 sec; 50m breaststroke: R Hillis (Bellahouston Acad) 37.63; 50m butterfly: C Carr (Hutchesons' GS) 33.90; 50m freestyle: J Douglas (Mackie Acad) 30.82

13-14 years

100m breaststroke: J Williams (Williamwood HS) 1:16.75; 100m butterfly: E Taylor (Caldervale HS) 1:10.99; 100m freestyle: L Johnstone (Alva Acad) 1:03.97; 100m backstroke: R Andrew (Charleston Acad) 1:12.56 15-16 years

100m butterfly: K Taylor (Hyndland HS) 1:07.59; 100m freestyle: J Kilgallon (Dundee HS) 1:00.45; 100m backstroke: R Keir (Lossiemouth HS) 1:06.58; 100m breaststroke: K Buchan (Aboyne Acad) 1:18.73

ATHLETICS

Scottish Schools Indoor Championships (Glasgow)

Boys

60m: A Tatton (St Kentigern's HS) 7.27 sec; 200m: L McDiarmid (HS of Glasgow) 22.1; 400m: C Stewart (Park Mains HS) 52.0; 800m: G Oudney (Monifeith HS) 1:59.8; 1,500m: A Wales (Ellon Acad) 4:05.8; 60m hurd: D Ho (Mearns Castle HS) 8.58; shot: A McDiarmid (Cumbernauld HS) 14.24m; long jump: J Applegate (Dingwall Acad) 6.17m; high jump: I Leitch (Kinross HS) 1.95m; pole vault: M Dorrian (St Ninian's HS) 4.50m Girls

60m: C McKenna (St Aidan's HS) 7.75 sec; 200m: J Scott (Harris Acad) 25.6; 300m: G Nicol (Queen Anne HS) 39.7; 800m: J Lando (Dalziel HS) 2:17.1; 1,500: S Marshall (Balwearie HS) 5:04.6; 60m hurd: J Erskine (Lochgelly HS) 8.97; shot: A Rodger (Clydebank HS) 12.58m; long jump: J Nicoll (Dalziel HS) 5.21m; high jump: S Robins (St George's) 1.63m; pole vault: E Dorrian (St Ninian's HS) 3.10m

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you