Skip to main content

Results round-up

Scottish Schools Under 12 Shield

Third round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Taylor HS 1 Mainholm Acad 3

St Aidan's HS 1 Cumnock Acad 0

Turnbull HS 4 Dumfries Acad 1

St Columba's HS (Gourock) 5 All Saints Sec 3

Our Lady amp; St Pat's HS 8 Carrick Acad 4

Lourdes Sec 2 St Augustine's HS 4

LothianBordersFifeCentral:

St Margaret's Acad 5 Musselburgh Acad 3

Queenferry HS 5 Alva Acad 6

Fraserburgh Acad 3 Newbattle HS 1

Beeslack HS 3 St Mungo's HS 2

TaysideGrampianHighland:

St Machar Acad 3 Kincorth Acad 6

Carnoustie HS 4 Inverurie Acad 3

Northfield Acad 6 Inverness HS 1

Lasswade HS 5 Perth Acad 1

Dingwall Acad 6 Perth HS 4

Bank of Scotland Under-13 Shield

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

St Ninian's HS (Giffnock) 3

St Ninian's HS (Kirkcaldy) 4

Our Lady amp; St Pat's HS 1 St Joseph's Acad 2

Knightswood Sec 2 Holy Cross HS 0

Johnstone HS 3 St Andrew's Acad (Paisley) 2

Lenzie Acad 6 Gryffe HS 1

Drumchapel HS 0 All Saints Sec 1

St Andrew's HS (C'bank) 0 St Stephen's HS 1

St Ambrose HS 2 Coltness HS 0

LothianCentralTaysideGrampianHighland:

Lornshill Acad 1 Craigmount HS 2

Inveralmond CHS 2 St Mungo's HS 1

Currie HS 8 Inverkeithing HS 1

Larbert HS 3 Musselburgh GS 1

Carnoustie HS 2 Aberdeen GS 7

Fortrose Acad 8 Portlethen Acad 3

Inverness Royal Acad 0 Kincorth Acad 8

Monifeith HS 4 Menzieshill HS 5

Bell Lawrie White Scottish Schools Cup Semi-final

George Watson's Coll 25 Edinburgh Acad 6

Scottish Schools Cups

Boys

Under-15 A

Section 1

Dingwall Acad 38 Graeme HS 54

Graeme HS 40 Gryffe HS 39

Penicuik HS 40 Dingwall Acad 28

Section 2

Northfield Acad 0 Tain Royal Acad 20

Lawside Acad 20 Northfield Acad 0

Northfield Acad 0 Millburn Acad 20

Section 3

Culloden Acad 20 Monifeith HS 0

Int School of Aberdeen 38 Culloden Acad 30

Monifeith HS 0 Arbroath HS 20

Int School of Aberdeen 20 Monifeith HS 0

Section 4

Queen Anne HS 20 Belmont Acad 0

Belmont Acad 0 Portobello HS 20

Under-15 B

Section 1

Hermitage Acad 65 Larbert HS 21

McLaren HS 44 Dunblane HS 64

Hermitage Acad 86 McLaren HS 55

Section 2a

Holyrood HS 48 James Young HS 26

James Young HS 13 Boroughmuir HS 35

Holyrood HS 63 Craigmount HS 17

Section 2b

Viewforth HS 16 Balerno HS 47

Section 3

Notre Dame HS 20 Castlebrae HS 0

WHEC 28 Notre Dame HS 68

Inverkeithing HS 20 Castlebrae HS 0

Section 4

Nicolson Inst 26 Lourdes Sec 43

Hillhead HS 14 Nicolson Inst 34

Woodmill HS 39 Nicolson Inst 40

Lourdes Sec 40 Hillhead HS 33

Girls

Under-15 A

St Columba's HS 58 Grangemouth HS 24

Under-15 B

Section 1

Nicolson's Inst 24 Gleniffer HS 20

Gleniffer HS 28 Dunblane HS 18

Dunblane HS 8 Nicolson Inst 22

Section 2

St Thomas of Aquins HS 20 Forrester HS 0

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you