Skip to main content

Results round-up

Basketball

Royal Bank Scottish Schools Basketball Cup Finals (Perth)

Boys

Open A

Marr Coll 81 Portobello HS 79

Open B

Glenalmond Coll 59 Holy Rood HS 67

Under-15 B

Doon Acad 16 Stewart's Melville Coll 46

Under-14 A

Arbroath HS 45 Portobello HS 49

Under-14 B

Trinity HS 52 Grove Acad 35

Under-13

Auchenharvie Acad 31 Arbroath HS 35

Girls

Open A

Portobello HS 80 Arbroath HS 64

Open B

Nicolson Inst 56 King's Park Sec 34

Under-15 A

Gryffe HS 44 Millburn Acad 54

Under-15 B

St Columba's HS 48 Nicolson Inst 26

Under-14 A

Portobello HS 44 Millburn Acad 46

Under-14 B

Holy Rood HS 24 Grove Acad 48

Under-13

Barrhead HS 33 Portobello HS 47

FOOTBALL

Bank of Scotland Scottish Senior Shield Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

St Margaret Mary's Sec 0 King's Park Sec 1

Dalziel High 0 Duncanrig Sec 7

Airdrie Acad 2 Johnstone HS 4

St Luke's HS 1 Eastbank Acad 3

St Stephen's HS 8 Irvine Royal Acad 1

Barrhead HS 2 St Ninian's HS (Giffnock) 1

Dunoon GS 3 Bannerman HS 5

Knightswood Sec 1 St Margaret's HS 2

St Ambrose HS 3 Larkhall Acad 1

Taylor HS 0 Eastwood HS 7

St Joseph's Coll 0 St Columba's HS (G'rock) 3

Williamwood HS 7 Holyrood Sec 1

Our Lady amp; St Pat's HS 3 Castlemilk HS 0

Hillpark Sec 4 John Ogilvie HS 1

John Paul Acad 2 Lenzie Acad 3

Cumnock Acad 2 Trinity HS (Renfrew) 1 Marr Coll 6 Clyde Valley HS 3

Dumfries HS 2 St Ninian's HS (Kirkintilloch) 3

Mearns Castle HS 3 Paisley GS 1

St Columba's HS (C'bank) 9 Glasgow Acad 3

Renfrew HS 7 Wallace Hall Acad 0

Notre Dame HS 4 Cathkin HS 3

Brannock HS 0 Our Lady's HS (Motherwell) 3

St Aidan's HS 3 St Bride's HS 1

Gleniffer HS 1 Whitehill Sec 0

Hutcheson's GS 4 Hermitage Acad 6

Park Mains HS 3 St Andrew's Acad (Paisley) 2

Cardinal Newman HS 1 Stewarton Acad 4

Queen Margaret Acad 7

St Andrew's Acad (Saltcoats) 2

LothianBordersFifeForth Valley:

Portobello HS 0 Royal HS 1

Beath HS 5 Stirling HS 1

Kirkcaldy HS 2 Earlston HS 1

St Thomas of Aquins HS 2 Newbattle HS 1

Grangemouth HS 1 Preston Lodge HS 0

Dunblane HS 0 Dunbar GS 2

Larbert HS 4 Kirkland HS 0

Queensferry HS 1 Berwickshire HS 2

Galashiels Acad 1 Bearsden Acad 4

Alva Acad 1 Peebles HS 3

Madras Coll 2 Buckhaven HS 1

Craigmount HS 5 Woodmill HS 2

Trinity Acad 1 St Modan's HS 0

Auchmuty HS 2 St Augustine's HS 5

Dalkeith HS 1 Eyemouth HS 0

George Heriot's 1 Dunfermline HS 4

Queen Anne HS 4 Glenrothes HS 2

St Andrew's HS (Kirkcaldy) 5 Balfron HS 6

James Young HS 1 Lasswade HS 3

Bell Baxter HS 1 Beeslack HS 4

TaysideGrampianHighland:

Crieff HS 3 Kinross HS 7

Montrose Acad 3 St Columba's HS (Perth) 3

(St Columba's wins 3-1 on penalties)

Bankhead Acad 7 Inverurie Acad 2

Milne's HS 1 Mintlaw Acad 3

Arbroath HS 2 Carnoustie HS 0

Portlethen Acad 3 Kincorth Acad 2

Fraserburgh Acad 3 Bridge of Don Acad 7

Menzieshill HS 3 Perth Acad 2

Elgin Acad 0 Westhill Acad 1

Oldmachar Acad 0 Aberdeen GS 1

Alness Acad 1 Kingussie HS 2

Grantown GS 1 Monifeith HS 7

Kinlochleven HS 1 Inverness HS 3

Millburn Acad 0 Nicolson Inst 1

Inverness Royal Acad 2 Golspie HS 6

ROWING

Scottish Schools Fours Head of the River Race Dalmarnock to Glasgow Green (4,000m)

1 George Watson's Coll I 14min 2sec; 2 Nithsdale Amateur Rowing Club I (Dumfries HSSt Joseph's Coll) 14:05; 3 Aberdeen Schools Rowing Association I (Ferryhill SchoolHazlehead AcadInverurie AcadRobert Gordon's Coll) 14:14; 4 George Heriot's I 15:00; 5 George Heriot's II 15:14; 6 George Heriot's III 15:15

ATHLETICS

British Schools Cross-Country Running International (Dublin)

Team placings

Boys

Senior: 1 England 27 points; 2 Ireland 81; 3 Scotland 98; 4 Wales 126

Junior: 1 England 32; 2 Ireland 66; 3 Scotland 98; 4 Wales 135

Girls

Senior: 1 England 22 points; 2 Ireland 69; 3 Scotland 122; 4 Wales 128

Junior: 1 England 35; 2 Wales 68; 3 Scotland 114; 4 Ireland 120

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you