Results

10th February 2006 at 00:00
SWIMMING

Scottish Schools' Championships (Tollcross, Glasgow). Winners Boys12 and under: 50m back: Z Courtney (George Watson's Coll) 34.43 sec; 50m breast: C Benston (Williamston PS) 37.32; 50m b'fly: T Primavesi (Cults PS) 33.38; 50m free: A Arthur (Turnbull HS) 30.68

13-14 years

100m back: D Young (Arbroath HS) 1 min 09.28 sec; 100m breast: P Stewart (Carnoustie HS) 1:15.87; 100m b'fly: C Stirling (Oldmachar Acad) 1:08.47; 100m free: J Shearer (Auchinleck Acad) 58.86? 15-16 years

100m back: D Smith (Larbert HS) 1:03.54; 100m breast: I Scanlon (St Patrick's HS) 1:08.93; 100m b'fly: K Beveridge (Harlaw Acad) 1:02.80; 100m free: D Scott (Glenrothes HS) 55.34

17-19 years

100m back: B Purnell (Leith Acad) 1:00.62; 100m breast: A Rodgie (Inverkeithing HS) 1:05.91; 100m b'fly: C Smith (George Heriot's) 59.55; 100m free: J Greig (Cults Acad) 55.00

Girls 12 and under

50m back: A Powis (Kelburne PS) 36.27 sec

50m breast: A Bellamy (Fraserburgh Acad) 39.71

50m b'fly: A Fraser (Melrose PS) 34.29

50m free: E Johnson (Danestone PS) 31.25

13-14 years

100m back: G Smith (Gleniffer HS) 1 min 11.54 sec; 100m breast: A Strachan (Anderson HS) 1:20.08; 100m b'fly: M Morrison (Inverkeithing HS) 1:08.12; 100m free: L Ellis (Inverkeithing HS) 1:01.18

15-16 years

100m back: N Wilson (Craigmount HS) 1:10.11; 100m breast: R Mathews (George Watson's Coll) 1:13.10; 100m b'fly: M Gilchrist (Whitburn Acad) 1:04.74; 100m free: F Oprey (St Ninian's HS) 1:01.07

17-19 years

100m back: K Aitken (Hutchesons' GS) 1:07.98; 100m breast: F Andrews (Williamwood HS) 1:16.51; 100m b'fly: L Pate (Craigmouth HS) 1:04.81; 100m free: J Kilgallon (Dundee HS) 59.80

Bell Lawrie Scottish Schools Plates U18: Q'finals Kelvinside Acad 3 Ross HS 7

Marr Coll 3 Hawick HS 27

Semi-final

Glasgow Acad 29 Ross HS 0

U15: Quarter-final

Stewart's Melville Coll 22 Fettes Coll 39 Bell Lawrie Scottish Schools U18 Bowl: S'finals

Kinross HS 0 Lasswade HS 13

Lenzie Acad 5 Dunbar GS 9

Bank of Scotland SSFA Schoolboys' U15 Shield Third roundSouth West

Larkhall Acad 1 Greenwood Acad 4

Claremont HS 2 Carrick Acad 3

Largs Acad 1 Stranraer Acad 8

Earnock HS 4 Grange Acad 2

North Fraserburgh Acad 3 Mintlaw Acad 0

Kincorth Acad 0 Banff Acad 0

Nicolson Inst 3 St Machar Acad 1

Central

Falkirk HS 2 Coatbridge HS 0

Airdrie Acad 2 Graeme HS 7

Lenzie Acad 1 St Aidan's HS 4

Our Lady's HS (Cumbernauld) 1 Larbert HS 4

Cardinal Newman HS 6 Taylor HS 2

South East

James Young HS 1 Currie HS 9

Lasswade HS 9 Newbattle HS 3

St Augustine's HS 3 Forrester HS 1

Craigmount HS 3 Queensferry HS 2

East Monifeith HS 6 Madras Coll 2

Beath HS 6 Buckhaven HS 1

Perth GS 2 Braeview Acad 6

Montrose Acad 0 St John's HS 4

West

St Ninian's HS (Giffnock) 1 Holyrood Sec 3

Gleniffer HS 4 Hillpark Sec 2

St Mungo's Acad 2 Hermitage Acad 0

Bearsden Acad 3 St Andrew's Acad (Paisley) 0

Eastbank Acad 4 Notre Dame HS 2

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now