Results round-up

2nd February 2001 at 00:00

Bank of Scotland Under-13 Shield

Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Airdrie Acad 4 St Margaret's HS 2

Woodfarm HS 0 Dumfries HS 1

Cardinal Newman HS 8 Auchinleck Acad 2

Johnstone HS 4 Holy Cross HS 6

Grange Acad 7 Greenfaulds HS 0

Eastbank Acad 6 St Andrews Sec (Glasgow) 1

Cleveden Sec 6 Dumfries Acad 4

Renfrew HS 4 John Ogilvie HS 1

Knightswood Sec 1 All Saints Sec 5 (after 3-3)

Oban HS 1 Whitehill Sec 5

St Aidan's HS 7 Cumnock Acad 1

Holyrood Sec 2 St Joseph's Acad 3

St Ninian's HS (Eastwood) 4 Hillpark Sec 1

St Ambrose HS 3 St Columba's HS (Clydebank) 5

St Bride's HS 2 Gleniffer HS 5

St Andrew's HS (Clydebank) 9 Armadale Acad 1


Bo'ness Acad 3 St Margaret's Acad 0

Kirkland HS 4 Madras Coll 0

West Calder HS 0 St Mungo's HS 1

Kirkcaldy HS 1 Beeslack HS 4

St Modan's HS 1 Portobello HS 10

Gracemount HS 4 Firrhill HS 3

Denny HS 1 Larbert HS 5

St Augustine's HS 4 Queensferry HS 2


Perth HS 6 St Machar 4

Inverness HS 2 Forfar Acad 5

Culloden Acad 3 Northfield Acad 2

Webster's HS 3 Bridge of Don 1

Lochaber HS 1 Morgan Acad 0

Fraserburgh Acad 6 Alford Acad 2

Montrose Acad 1 Mintlaw Acad 5

Banff Acad 3 Oldmachar Acad 4


BAE Scottish Schools Indoor Championships

Over-16s, Boys

60 metres: N Smith (Stewart's Melville) 6.97 secs

00m: N Smith (Stewart's Melville) 22.5

400m: N Burnside (Kyle Acad) 52.4

800m: W Docherty (Paisley GS) 2:02.3

1,500m: D Watson (Our Lady's HS) 4:00.00

60 hurd: L McDermid (High School of Glasgow) 8.49

high jump: I Leitch (Kinross HS) 1.85m

long jump: R Blair (St Thomas Aquinas) 6.32m

shot: B Doherty (Clydebank HS) 14.57m


60 metres: S McVie (Belmont Acad) 7.86 secs

200m: K Evans (Lossiemouth HS) 25.4

300m: K Boyle (Dunfermline HS) 41.5

800m: I McIntyre (Madras Coll) 2:12.7

1,500m: H Stevenson (Kings Park Sec) 4:45.50

60 hurd: C Pennet (Bridge of Don Acad) 8.96

high jump: S Parsons (Glenwood HS) 1.65m

long jump: S McVie (Belmont Acad) 5.47m

shot: F Miller (Lossiemouth HS) 12.80m


Scottish Schools CupSenior age-group, Second round

Boys "A"

St Andrew's Acad (Glasgow) 73 Denny HS 76

Queen Anne HS 46 Bearsden Acad 57

Williamwood HS 45 Portobello HS 81

Arbroath HS 95 Paisley GS 69

Hillhead HS 36 Castlehead HS 71

Gryffe HS 43 Johnstone HS 76

Girls "A"

Barrhead HS 59 Culloden Acad 62


SSSA Scottish Schools Championships, The Lecht, Slalom


1 A Noble (Edinburgh Acad) 26.58 secs; 2 B Bryden (Glenalmond) 26.89; 3 D

Hall (Kingussie HS) 27.10

Team: High School of Glasgow


1 L Wood (Aberdeen GS) 27.34; 2 P Scott (Grantown GS) 27.70; 3 T McGhee

(George Watson's Coll) 28.03

Team: Grantown GS

Log-in as an existing print or digital subscriber

Forgotten your subscriber ID?


To access this content and the full TES archive, subscribe now.

View subscriber offers


Get TES online and delivered to your door – for less than the price of a coffee

Save 33% off the cover price with this great subscription offer. Every copy delivered to your door by first-class post, plus full access to TES online and the TES app for just £1.90 per week.
Subscribers also enjoy a range of fantastic offers and benefits worth over £270:

  • Discounts off TES Institute courses
  • Access over 200,000 articles in the TES online archive
  • Free Tastecard membership worth £79.99
  • Discounts with Zipcar,, Virgin Wines and other partners
Order your low-cost subscription today