Results round-up

23rd January 2004 at 00:00
FOOTBALL

Bank of Scotland SSFA Senior Schoolboys' Shield

Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

St Andrew's HS (Clydebank) 2

All Saints Sec 3

Coatbridge HS 1 St Andrew's Sec 8

St Mungo's Acad 0

Our Lady's HS (Motherwell) 5

Bearsden Acad 2 St Ambrose HS 3

Jordanhill 1 St Maurice's HS 0

Castle Douglas HS 0 Hillpark Sec 3

St Joseph's Coll 1 Caldervale HS 3

Hutcheson's GS 2 Williamwood HS 4

St Aidan's HS 8 Dumfries HS 4

St Ninian's HS (Kirkintilloch) 0 Taylor HS 1

St Andrew's HS (East Kilbride) 1

Whitehill Sec 7

Knightswood Sec 2 St Patrick's HS 7

Dumfries Acad 0 St Joseph's Acad 2

Cardinal Newman HS 4 Ardrossan Acad 0

Oban HS 2 Trinity HS (Renfrew) 3

Johnstone HS 1 Holy Cross HS 0

Castlemilk HS 4 Holyrood Sec 3

Auchinleck Acad 7

Our Lady and St Pat's HS 4

Park Mains HS 8 Rosshall Acad 4

Marr Coll 5 Vale of Leven Acad 3

Renfrew HS 2 St Margaret's HS 1

LothianBordersForth Valley

Queen Anne HS 0 Queensferry HS 1

Lochgelly HS 8 Holy Rood HS 0

St Leonard's 2 Earlston HS 10

Dunblane HS 1

St Columba's HS (Dunfermline) 1

(Dunblane HS wins 4-3 on penalties)

George Heriot's 7 Tynecastle HS 2

St Augustine's HS 1 Graeme HS 3

Craigmount HS 5 Bo'ness Acad 0

Portobello HS 1 Waid Acad 0

Dunbar GS 8 Musselburgh GS 1

Kirkland HS 1 Boroughmuir HS 3

Inverkeithing HS 10 Beeslack HS 0

Larbert HS 1 Woodmill HS 0

TaysideGrampianHighland

Perth Acad 0 Montrose Acad 3

Forfar Acad 0 Kinross HS 4

St Columba's HS (Perth) 2 Perth HS 2

(Perth HS wins 4-3 on penalties)

Perth GS 0 Webster's HS 0

(Perth GS wins 5-4 on penalties)

St John's HS 3 Carnoustie HS 1

Crieff HS 1 Monifeith HS 5

Bridge of Don Acad 3 Banchory Acad 1

Banff Acad 3 Golspie HS 1

Nicolson Inst 1 Glenurquhart HS 0

Bank of Scotland SSFA Under-16 Schoolboys' Shield

Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

St Michael's Acad 4 Lockerbie Acad 0

Turnbull HS 1

St Columba's HS (Gourock) 3

Loudoun Acad 3 Dumfries Acad 4

Renfrew HS 5 St Maurice's HS 1

St Andrew's Sec 1 Rosshall Acad 0

King's Park Sec 5 St Joseph's Coll 2

Mearns Castle HS 0 All Saints' Sec 1

Bearsden Acad 1 James Hamilton Acad 0

Gleniffer HS 4 Notre Dame HS 1

Dunoon GS 1 Linwood HS 4

Caldervale HS 2

St Andrew's Acad (Paisley) 3

Cardinal Newman HS 5

St Mungo's Acad 3

Springburn Acad 3 Stewarton Acad 2

Marr Coll 4 Vale Of Leven Acad 5

Clyde Valley HS 2 Wallacehall Acad 3

Holyrood Sec 3 Lenzie Acad 0

St Brendan's HS 0 St Stephen's HS 2

Stonelaw HS 1 John Ogilvie HS 0

St Ambrose HS 3 Taylor HS 6

Greenock HS 1 Oban HS 6

St Patrick's HS 5 St Bride's HS 1

LothianBordersFifeForth Valley

St Andrew's HS (Kirkcaldy) 1

Craigmount HS 4

Lornshill Acad 6 Musselburgh GS 2

Berwickshire HS 2 Beath HS 4

Bo'ness Acad 1 Inverkeithing HS 7

Merchiston Castle 0 Kirkcaldy HS 6

Dunbar GS 4 McLaren HS 1

Buckhaven HS 1 Newbattle HS 0

Lasswade HS 0 Portobello HS 1

TaysideGrampianHighland

Webster's HS 4 Arbroath Acad 1

Montrose Acad 5 Crieff HS 1

St John's HS 1 Breadalbane Acad 3

Castlebay HS 1 Thurso HS 0

Oldmachar Acad 0 Nicolson Inst 2

SSFA Under-15 Schoolboys' Shield

Second round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

Carrick Acad 3 St Ninian's HS (Giffnock) 2

King's Park Sec 6 Airdrie Acad 0

Whitehill Sec 0 Holy Cross HS 1

Lanark GS 5 Eastbank Acad 4

St Andrew's Sec 10 Marr Coll 1

Hillpark Sec 3 Wellington Acad 0

All Saints' Sec 2 Duncanrig Sec 0

St Andrew's Acad (Paisley) 1

Holyrood Sec 2

Williamwood HS 0

Our Lady amp; St Pat's HS 4

St Michael's Acad 0 Hamilton GS 2

Jordanhill 0 Park Mains HS 1

Renfrew HS 1 Mainholm Acad 0

LothianBordersFifeForth Valley

St Leonard's 1 Grangemouth HS 15

Firrhill HS 2 James Young HS 0

Lornshill Acad 2 Lasswade HS 0

St Augustine's HS 11 Trinity Acad 1

Broxburn Acad 0 Newbattle HS 4

Balwearie HS 2 Portobello HS 1

Kirkcaldy HS 10 Armadale Acad 2

TaysideGrampianHighland

St John's HS 0 Montrose Acad 1

Perth Acad 3 Arbroath HS 3

(Arbroath win 3-1 on penalties)

Menzieshill HS 0 Perth HS 3

Mintlaw Acad 1 Kincorth Acad 2

Elgin Acad 2 Millburn Acad 7

Banff Acad 0 Speyside HS 5

BASKETBALL

Royal Bank Scottish Schools Cups

Boys' Open

A: Preliminary round

Auchenharvie Acad 65

Culloden Acad 58

First round

Marr Coll 97 St David's HS 56

Holy Rood HS 39 Gryffe HS 94

Queen Anne HS 67 Lawside Acad 76

Johnstone HS 84 Castlehead HS 22

Portobello HS 77 Dunblane HS 31

B: First round

Woodmill HS 39 Williamwood HS 30

Ayr Acad 24 St Leonard's 62

Lasswade HS 36 Earlston HS 70

Castlemilk HS 40 Inverkeithing HS 38

Lornshill Acad 21 Monifeith HS 62

Dalziel HS 34 Hunter HS 33

Second round

Gordon Schools 31

Stewart's Melville Coll 82

Balwearie HS 48 Woodmill HS 38

Fettes Coll 65 Duncanrig HS 27

Castlemilk HS 8 Monifeith HS 42

Girls' Open

A: Section 1

Millburn Acad 43 Portobello HS 88

Kilwinning HS 25 Portobello HS 83

Section 2

Culloden HS 50 Arbroath HS 71

Int School of Aberdeen 27 Grove Acad 29

Grove Acad 36 Culloden HS 56

B: First round

Gracemount HS 42 Beath HS 24

James Young HS 32 Woodmill HS 23

Nicolson Inst 38 St Columba's HS 53

James Hamilton Acad 17

Mary Erskine 41

Lourdes Sec 18 St Thomas of Aquins 22

Lornshill Acad 45 Royal High 34

King's Park Sec 25 Bearsden Acad 30

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now