Results round-up

11th February 2005 at 00:00
BASKETBALL

Royal Bank Scottish Schools Cup

Boys' Open

Second round

Group 1

Portobello HS 73 Glenalmond Coll 63

Group 2

St Andrew's Acad 44 Auchenharvie Acad 69

Hillhead HS 88 Gryffe HS 82

Auchenharvie Acad 56 Hillhead HS 80

Gryffe HS 72 St Andrew's Acad 36

Auchenharvie Acad 37 Gryffe HS 109

Group 3

Merchiston Castle 81 Dunblane HS 19

Group 4

Sgoil Lionacleit 42 Queen Anne HS 60

Hillpark Sec 21 Arbroath HS 63

Queen Anne HS 73 Hillpark Sec 25

Arbroath HS 20 Sgoil Lionacleit 0

Group 5

Marr Coll 104 Gracemount HS 48

Int School Aberdeen 65 James Young HS 47

James Young HS 20 Marr Coll 0

Gracemount HS 24 James Young HS 70

Group 6

Portreee HS 0 Holy Rood HS 20

Hyndland Sec 14 Fettes Coll 17

Holy Rood HS 44 Hyndland Sec 11

Portree HS 43 Hyndland Sec 69

Holy Rood HS 62 Fettes Coll 26

Group 7

Penicuik HS 72 Graeme HS 54

St David's HS 28 James Gillespie's HS 26

James Gillespie's HS 30 Penicuik HS 55

Penicuik HS 69 St David's HS 21

Group 8

Ellon Acad 65 Stewart's Melville 48

Stewart's Melville 61 Nicolson Inst 49

Nicolson Inst 55 Ellon Acad 62

FOOTBALL

SSFA Scottish Schoolboys' Under-13 Shield, Third round

Dumfries GallowayStrathclyde

All Saints Sec 10

Our Lady's HS (Motherwell) 1

St Andrew's Acad (Paisley) 5

St Ninian's HS (Giffnock) 3

St Ambrose HS 10 Braidhurst HS 0

Lourdes Sec 2 Our Lady St Pat's HS 7

Uddingston GS 1 Renfrew HS 4

Dumfries Acad 2 St Maurice's HS 3

Wallace Hall Acad 1 Grange Acad 12

St Aidan's HS 5 Cumnock Acad 1

Earnock HS 6 St Margaret Mary's Sec 1

Auchinleck Acad 9 Annan Acad 7

LothianBordersFifeForth Valley

Peebles HS 2 St Mungo's HS 7

Inverkeithing HS 2 St Kentigern's Acad 0

Grangemouth HS 3 Larbert HS 2

St Thomas of Aquins HS 3 Queen Anne HS 0

Musselburgh GS 2

St Columba's HS (Dunfermline) 5

Graeme HS 1 St Augustine's HS 5

TaysideGrampianHighland

Webster's HS 0 Carnoustie HS 4

Dingwall Acad 0 Elgin Acad 1

Millburn Acad 3 Aberdeen GS 10

SWIMMING

Scottish Schools Swimming Championships (Tollcross, Glasgow)

17-19 years

Girls

100m freestyle M Stewart (Carnoustie HS) 1 min 00.61 sec; 100m backstroke K

Aitken (Hutchesons' GS) 1:08.42; 100m breaststroke J Williams (Williamwood

HS) 1:17.68; 100m butterfly F Booth (Telford College) 1:04.22

Boys

100m freestyle M Schneider (Robert Gordon's) 56.26 sec; 100m backstroke T

Wamberg (Hutchesons' GS) 1 min 01.60 sec; 100m breaststroke M Branch

(Greenwood Acad) 1:05.24; 100m butterfly C Mills (Bellahouston) 58.84

15-16 years

Girls

100m butterfly M Gilchrist (Whitburn Acad) 1:04.47; 100m freestyle A

Stirling (Mearns Castle) 1:00.41; 100m backstroke R Hanna (Inverness Royal

Acad) 1:07.63; 100m breaststroke R Hillis (Bellahouston Acad) 1:13.79

Boys

100m butterfly S Houston (Garnock Academy) 58.18 sec; 100m freestyle S

Greig (St Modan's HS) 54.94; 100m backstroke E McKenzie (Robert Gordon's)

1:04.72; 100m breaststroke S Sutherland (Peterhead Acad) 1:10.42

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now