Sports results

26th November 1999 at 00:00
FOOTBALL

Bank of Scotland Under-15 Shield

First round:

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Sanquhar Acad 1 Dumfries HS 7

St Joseph's Coll 1 Cumnock Acad 3

Bellshill Acad 9 Our Lady's HS (Cumbernauld) 3

All Saints Sec 13 St Mirin's HS 0

Johnstone HS 0 Carluke HS 4

Belmont Acad 4 Claremont HS 3

Cardinal Newman HS 1 Holyrood Sec 4

Coltness HS 5 Dalziel HS 0

Airdrie Acad 2 St Andrew's Sec 7

Coatbridge HS 0 Stonelaw HS 7

St Ninian's (Giffnock) 14 Clydebank HS 0

Knightswood Sec 6 Cleveden Sec 2

Our Lady amp; St Pat's HS 5 Paisley Gram 4

Ardrossan Acad 6 Turnbull HS 0

Castlemilk HS 1 Hillhead HS 0

Bearsden Acad 3 St Ambrose HS 2

Penilee Sec 5 St Andrew's Acad (Paisley) 4

Oban HS 3 Trinity HS 4

St Andrew's (Salts.) 5 . . . St Joseph's (Kilm'nock) 1

John Ogilvie HS 4 Williamwood HS 5

St Columba's HS (Cl'bank) 2 Holy Cross HS 1

Renfrew HS 0 St Margaret's HS 2

LothianFifeCentral:

Trinity Acad 5 Jedburgh Gram 6

Auchmuty HS 1 Wallace HS 0

Queen Anne HS 2 St Columba's HS 1

Viewforth HS 0 Queensferry HS 4

Tynecastle HS 4 St Mungo's HS 1

Inverkeithing HS 6 James Gillespie 6

(Inverkeithing won 3-0 on penalties)

Whitburn Acad 3 Musselburgh Gram 3

James Young HS 0 Kirkland HS 8

Lasswade HS 3 Firrhill HS 1

TaysideGrampianHighland:

Kinross HS 1 Morgan Acad 3

Montrose Acad 1 Kincorth Acad 11

Carnoustie HS 1 Arbroath HS 3

Bridge of Don Acad 4 Forfar Acad 1

Harris Acad 3 St Columba's (Perth) 2

Blairgowrie HS 2 Westhill Acad 3

Linksfield Acad 3 St Machar Acad 4

Cults Acad 2 Banff Acad 0

Gordon Schools 1 Aberdeen Gram 10

Lochaber HS 2 Millburn Acad 4

Nicolson Inst 1 Naim Acad 2

Oldmachar Acad 0 Menzieshill HS 1

Lawside Acad 7 Mintlaw Acad 4

Buckhaven HS 1 Glenwood HS 5

RUGBY

Bank of Scotland Scottish Schools' Cup. First round:

Glasgow HS 26 Peebles HS 17

Hutchesons' Gram 12 Linlithgow Acad 8

Boroughmuir HS 15 Galashiels Acad 20

Queen Victoria Sch 3 Glasgow Acad 12

Perth Acad 47 Annan Acad 10

Rannoch Sch 8 George Heriot's Sch 22

Robert Gordon's Coll 7 Merchiston 40

Lenzie Acad 8 Marr Coll 22

Thurso HS 0 Earlston HS 41

George Watson's Coll 47 Kelvinside Acad 0

FENCING

Scottish Schools Championships (Leith Academy):

Boys Epee Under-14: J Leak (Stewarts-Melville) bt G Findlay (Dunfermline

High) 15-5 Under-16:: C Thomson (Dingwall Acad) bt J Williams (Bo'ness

Acad) 15-11 Over-16: S Miller (St Columba's High) bt J Yoe

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now