Cross-curricular topics teaching resources: Shopping

Resources and ideas for cross-curricular topics, shopping, written by teachers to support teaching and learning

Money Problem Questions, Count, Add, Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

Money Problem Questions, Count, Add, Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

This resource is on New Zealand currency - 10c, 20c, 50c, $1.00 and $2.00 coinsAimed at: Keystage 1/2The worksheets are in colour and black and white.WITH ANSWER SHEETSEach of the four worksheets contain a variety of tasks for students to complete on the topic of buying school stationery.Worksheet 1 - Students look at the pictures and price of each item and then work out how much two items of school supplies cost. Two questions at the bottom: Which student spent the most? Which student spent the least amount of money?Worksheet 2 - This worksheet is similar to the above except students are working out what 3 items of school stationery cost.Worksheet 3 - Students answer 6 questions about the items, e.g. Which item is the most expensive? How much less does the sharpener cost than the ruler? etc. The next task is to write the new price for each item which has risen by 10 cents.Worksheet 4 - The first task is to write the new price of the items which have risen by 30 cents. Second task - to add up 3 items of school supplies at the new price.Worksheet 5 - Sale Now On! - Students reduce the price of each item by 20 cents. They then recalculate the items of stationery bought.Additional worksheets:1. Drawing coins to match the price tags - students use the fewest number of coins as many times as they can.2. Add up the coins and write the total on the price tag for each object shown.Challenge: Students add up all the prices on the tags and write the total amount of money spent.File Type: Word and PDFRoyalty free images from My Cute Graphics and Microsoft clipart

By Ro_Milli0110

Graphics Worksheets - Soft Drink Design

Graphics Worksheets - Soft Drink Design

Great for Primary or KS3 Students.Could be used in a project, for a cover lessons, homework/extension tasks.Includes 2x worksheets and inspiration/image resource sheet to help spark their imaginations!. All elements are designed to allow students to add their own colours and ideas as much as possibleJust print out and you are ready to go.Happy Teaching :-)

By RND86

Sale
Post SATS projects for year 6 including Maths, P.E, Computing etc

Post SATS projects for year 6 including Maths, P.E, Computing etc

I made these tasks for my class to focus on now the SATS are over. They are loving them so far. They love working in groups and presenting to the class. It also creates a healthy bit of competition. Both group tasks involve working collaboratively, budgeting, research , recording information and preparing a presentation. They are clear and visual and give them plenty of clues and instructions- they also take up a good few lessons! Enjoy!Lots more availabe at:https://www.tes.com/teaching-resources/shop/richbreeds

By richbreeds

Maths - percentages

Maths - percentages

Pupils are to use A.P.E. (Answer, prove, explain) to show whether the shops have calculated the sale prices of the items correctly.Pupils are required to work out percentages of the original amount then subtract it to find the sale price. Percentages include 50%, 25%, 20%, 10%, 30%, 60%, 40%.4 pages full of child friendly items that are in the sale.

By shhmakey

Money Problem Questions, Count, Add, Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

Money Problem Questions, Count, Add, Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

This resource is on UK currency - 5p, 10p, 20p, 50p, £1 and £2 coins.Aimed at: KS1/Lower KS2The worksheets are in colour and black and white.WITH ANSWER SHEETSEach of the four worksheets contain a variety of tasks for students to complete on the topic of buying school supplies/stationery.Worksheet 1 - Students look at the pictures and price of each item and then work out how much the two items of stationery cost. Two questions at the bottom: Which student spent the most? Which student spent the least amount of money?Worksheet 2 - This worksheet is similar to the above except students are working out what 3 items of stationery cost.Worksheet 3 - Students answer 6 questions about the items, e.g. Which item is the most expensive? How much less do the crayons cost than the ruler? etc. The next task is to write the new price for each item which has risen by 9p.Worksheet 4 - The first task is to write the new price of the items which have risen by 20p. Second task - to add up 3 items of stationery at the new price.Worksheet 5 - Sale Now On! - Children deduct the sale figure and recalculate the new price of each item.Additional worksheets:1. Drawing coins to match the price tags - Use the fewest number of coins as many times as you can.2. Add coins and write the total on the price for each object shown.Challenge: Students add up all the prices on the tags and write the total amount of money spent.File Type: Word and PDFRoyalty free images from My Cute Graphics and Microsoft clipart

By Ro_Milli0110

Money Problem Questions, Count, Add  and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

Money Problem Questions, Count, Add and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

This resource relates to Canadian currency - nickels, dimes, quarters and dollars.Aimed at: Grades 1 and 2The worksheets are in color and black and white.WITH ANSWER SHEETSEach of the four worksheets contain a variety of tasks for students to complete on the topic of buying school supplies/stationery.Worksheet 1 - Students look at the pictures and price of each item and then work out how much two items of school supplies cost. Two questions at the bottom: Which student spent the most? Which student spent the least amount of money?Worksheet 2 - This worksheet is similar to the above except students are working out what 3 items of school supplies cost.Worksheet 3 - Students answer 6 questions about the items, e.g. Which item is the most expensive? How much less do the crayons cost than the ruler? etc. The next task is to write the new price for each item which has risen by 10c.Worksheet 4 - The first task is to write the new price of the items which have risen by 20c. Second task - to add up 3 items of school supplies at the new price.Worksheet 5 - Sale Now On! - Students reduce the price of each item by 5 cents. They then recalculate the items of stationery bought (subtraction)Additional worksheets:1. Drawing coins to match the price tags - Students use the fewest number of coins as many time as they can.2. Add coins and write the total on the price tag for each object shown.Challenge: Students add up all the prices on the tags and write the total amount of money spent.File Type: Word and PDFRoyalty free images from My Cute Graphics and Microsoft clipart

By Ro_Milli0110

Money Problem Questions, Count, Add and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

Money Problem Questions, Count, Add and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

This resource is on Australian currency - 5c, 10c, 20c, 50c and $1.00 coinsAimed at: Keystage 1/2The worksheets are in colour and black and white.WITH ANSWER SHEETSEach of the four worksheets contain a variety of tasks for students to complete on the topic of buying school stationery.Worksheet 1 - Students look at the pictures and price of each item and then work out how much two items of school supplies cost. Two questions at the bottom: Which student spent the most? Which student spent the least amount of money?Worksheet 2 - This worksheet is similar to the above except students are working out what 3 items of school stationery cost.Worksheet 3 - Students answer 6 questions about the items, e.g. Which item is the most expensive? How much less do the crayons cost than the ruler? etc. The next task is to write the new price for each item which has risen by 10c.Worksheet 4 - The first task is to write the new price of the items which have risen by 20c. Second task - to add up 3 items of school supplies at the new price.Worksheet 5 - Sale Now On! - Students reduce the price of each item with the stated amount. They then recalculate the items of stationery bought.Additional worksheets:1. Drawing coins to match the price tags - students use the fewest number of coins as many times as they can.2. Add up the coins and write the total on the price tag for each object shown.Challenge: Students add up all the prices on the tags and write the total amount of money spent.File Type: Word and PDFRoyalty free images from My Cute Graphics and Microsoft clipart

By Ro_Milli0110

Money Problem Questions, Count, Add and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

Money Problem Questions, Count, Add and Subtract, Draw coins to match price tags, Worksheets

This resource is on US currency - pennies, nickels, dimes, quarters and dollars.Aimed at: Grade 1/2The worksheets are in color and black and white.WITH ANSWER SHEETSEach of the four worksheets contain a variety of tasks for students to complete on the topic of buying school supplies/stationery.Worksheet 1 - Students look at the pictures and price of each item and then work out how much two items of school supplies cost. Two questions at the bottom: Which student spent the most? Which student spent the least amount of money?Worksheet 2 - This worksheet is similar to the above except students are working out what 3 items of school supplies cost.Worksheet 3 - Students answer 6 questions about the items, e.g. Which item is the most expensive? How much less do the crayons cost than the ruler? etc. The next task is to write the new price for each item which has risen by 9c.Worksheet 4 - The first task is to write the new price of the items which have risen by 20c. Second task - to add up 3 items of school supplies at the new price.Worksheet 5 - Sale Now On! - Children deduct the original price with the sales figure and recalculate the new price of each item (Subtraction).Additional worksheets:1. Drawing coins to match the price tags - Students use the fewest number of coins as many times as they can.2. Add coins and write the total on the price tag for each object shown.Challenge: Students add up all the prices on the tags and write the total amount of money spent.File Type: Word and PDFRoyalty free images from My Cute Graphics and Microsoft clipart

By Ro_Milli0110

Consumer Words: Life-Skill Lessons

Consumer Words: Life-Skill Lessons

Help your students develop important survival skills while improving their reading, writing, spelling, and vocabulary!This practical book is filled with easy-to-use activities that focus on essential vocabulary and real-life situations to help students become more confident and independent. Key words are introduced, then reinforced through step-by-step exercises emphasizing word pronunciation, definitions, spelling, handwriting, problem solving, and more! A terrific way to help your students acquire vital life skills!Words Include: supermarket, coupon, subtotal, method of payment, installation, area code, guarantee, warranty, and many more.Interest Level 7-12 | Reading Level 4-5Contents Include:- 7 Lessons- Activities that cover community services, supermarket, mail order, telephone, warranty, paying bills, and electronic services- Answer keySkills Covered Include:- Apply information- Choose the correct word- Expand vocabulary- Spell correctly- Understand meaning of words and ideas- Use context clues- Use dictionary and glossary skills- Develop consumer skills- Develop life/survival skills- Find relevant facts- Understand and use reference sources- Understand consumer information

By RemediaPub

Life-Skill Lessons {Bundle}

Life-Skill Lessons {Bundle}

Help your students develop practical skills while improving their reading, writing, spelling, and vocabulary!Help students become proficient in everyday life! Critical life skills at home and in the workplace are covered in each book in this series. The structured lessons build key vocabulary, spelling, reading comprehension, sentence and paragraph writing, and more. An excellent way to bring the daily environment into the classroom!Interest Level 7-12 | Reading Level 4-5Skills Covered Include:- Apply information- Choose the correct word- Expand vocabulary- Understand meaning of words and ideas- Use context clues- Use dictionary and glossary skills- Develop life/survival skills- Find relevant facts- Analyze information- Write an original sentence- Classify information- Make decisions/choices- Develop consumer skills- Understand consumer information- Evaluate information

By RemediaPub

Shopping - Do you like it or hate it?

Shopping - Do you like it or hate it?

Reading comprehension + writing for Intermediate or Upper elementary students. This is a 4-page worksheet for a 90-minute class. The text is about 3 teenagers´ opinions on shopping. Reading tasks: Scanning the text to say who said what + multiple choice exercise + answering questions + equivalents + references. Last but not least, students write a similar short text expressing their own opinion on shopping.

By Olynj

Shopping - Do you like it or hate it?

Shopping - Do you like it or hate it?

Reading comprehension + writing for Intermediate or Upper elementary students. This is a 4-page worksheet for a 90-minute class. The text is about 3 teenagers´ opinions on shopping. Reading tasks: Scanning the text to say who said what + multiple choice exercise + answering questions + equivalents + references. Last but not least, students write a similar short text expressing their own opinion on shopping.

By Olynj

Hairdressers/Salon/Barbers Role Play Pack - Posters

Hairdressers/Salon/Barbers Role Play Pack - Posters

Hairdressers/Salon Role Play Pack - All you need to set up this role play area in your classroom!Hairdressers/Salon Role Play Pack contains:Hairdressers Opening Times Hairdressers Signs Hairdressers Word Cards Hairdressers Display Banner - HairdresserHairdressers Display Banner - BarberHairdressers Appointment Sheet All you need for your new role play

By ChrisWat

Money Sense: Practical Practice Math

Money Sense: Practical Practice Math

Money Sense is the perfect way to build students' math skills while helping them gain a true appreciation for math in everyday living. This comprehensive book offers plenty of practice using everything from addition to division, percents, fractions, decimals, and more!Students are introduced to a variety of money situations such as: budgeting, credit cards, income tax, savings and checking accounts, getting paid and paychecks, sales discounts. A real, practical application of math!

By RemediaPub

Practical Practice Math {Bundle}

Practical Practice Math {Bundle}

A really practical application of math!Watch math skills improve as students work through activities that involve everyday activities such as comparison shopping, using coupons, buying in quantity, learning about budgets, withholding tax, and so much more.

By RemediaPub

Math in the Mall: Practical Practice Math

Math in the Mall: Practical Practice Math

Math in the Mall takes students on a shopping tour of 28 different shopping mall stores, where they practice additions, subtraction, multiplication, division, and percentage discounts to find the cost of items purchased, calculate per-item prices, determine savings, and figure change. These real-life word problems are sure to add relevance and interest to the learning experience and help students become confident consumers. Answer Key included.

By RemediaPub

Best Buys: Practical Practice Math

Best Buys: Practical Practice Math

Best Buys is the perfect way to build students' math skills while helping them gain a true appreciation for math in everyday living. Students are introduced to real-life scenarios where they must judge a purchase to determine if it is the best possible choice. Students learn to comparison shop, check prices, use coupons, buy in quantities and more! A real, practical application of math!

By RemediaPub

Shopping Mall Math

Shopping Mall Math

Practical life skills! In each of the 25 lessons in this learning unit, students are presented with a graphic illustration of a storefront window display. The drawings feature various items and their prices. It’s just like window shopping! Example: The ACME camera in the display case shows a selling price of $37.50. The film runs $3.60 a roll. If you buy the camera and two rolls of film, how much would you spend? The exercises ask a variety of addition, subtraction, and multiplication questions and provide a fun and practical way to improve math skills.

By RemediaPub

Shopping Around the Town: Math Word Problems

Shopping Around the Town: Math Word Problems

Practical life skills! The car tires at Greg’s Auto Supply are displayed with a sign that reads: Reg. Price $43.50. On sale for $37.50. Carol bought four tires on sale. How much did she spend? How much did she save? The 27 lessons present students with real-life finance situations. In each lesson, students must use the information depicted in an illustration of the given shopping experience to find information as they decide whether to add, subtract, multiply, or divide to solve the various accompanying math problems. Simple fractions and percent computations are also required. These exercises help students enhance their comprehension and logical thinking abilities as well as making orderly decisions.

By RemediaPub

Checkbook Math

Checkbook Math

Practical life skills! Carl took his car to Hal’s Service Station and had his car’s engine tuned-up for $29.95, bought a new battery for $39.95, and had the oil changed for $9.95. For what amount did he need to make a check out to Hal’s?After learning how to write a check, students are challenged with real-life finance word problems. First they must solve a math question. Next they are required to write a check for the correct amount, record the transactions, and keep track of the balances. Everyday math is put to the test with each of the 26 lessons in this learning unit.

By RemediaPub

Dramatic Play Restaurant - Preschool and Kindergarten

Dramatic Play Restaurant - Preschool and Kindergarten

Create an authentic and fun restaurant setting for your preschool or kindergarten dramatic play area!Included in this colorful set:- 2 Menus - Banner- Open Sign- Closed Sign- Job Tags- Order Sheets (B&W)- Table Number Signs- Various Restaurant Signs- Blank Labels in a PPT file (use with the font ChunkFive)- Prop Signs

By ktdesign

Dramatic Play Post Office - Preschool and Kindergarten

Dramatic Play Post Office - Preschool and Kindergarten

Create an authentic and fun post office setting for your preschool or kindergarten dramatic play area!Included in this colorful set:- Open Sign (two sizes)- Closed Sign (two sizes)- Vocabulary Cards- Two price lists- Stamp Sheet (color & B&W)- Banner- Main Sign- Hours Sign- Weigh Here Sign- Pay Here Sign- Design Your Own Stamps sheet- Letter form- Postcard Back- 3 Postcard Fronts (can be colored in)- Job Tags- Receipts (color & B&W)- Blank Labels in a PPT file (use with the font Dimbo)

By ktdesign

FOOD AND DRINKS

FOOD AND DRINKS

PICTIONARY ABOUT FOOD AND DRINKS. Food and drinks will be useful to everyone! Order a cafe or restaurant abroad,understand the menu, even to translate English content label in any supermarket. In general, to fill up your new vocabulary words in English. Hope you find this pictionary useful!

By Olynj

Food Packaging Nets: Chocolate Boxes

Food Packaging Nets: Chocolate Boxes

This lesson introduces pupils to using nets to create packages for food products. This pack includes the lesson plan and notebook slides. I have also included a link in the planning to the website where I found the paper resources to save you creating your own.In the next lesson, we used the net templates to create boxes for our own brand of chocolate bar. This can be found under 'Food Packaging Lesson 2' in my shop. My classes really enjoyed these lessons and I'm sure yours will too!

By Klein100

Food Packaging Nets: Chocolate Boxes Lesson 2

Food Packaging Nets: Chocolate Boxes Lesson 2

This is the second lesson of two which enables children to design and make their own packaging for a product. My classes designed packaging for their chocolate products but it is very easy to adapt these lessons for a different product. Needless to say, my classes really enjoyed making the packaging and got to recap nets for 3D shapes at the same time!I've included links in the planning which take you to the paper resources to save you having to find them.

By Klein100