Skip to main content

Athletics

Schools Track and Field International (Tullamore, Ireland) Winners and Scottish placings

Boys

100m: 1 D Doyle (Eng) 10.96 sec; 3 R Oswald 11.20; 7 C Eaglesham 11.57

200m: 1 S Taylor (Eng) 22.06; 6 Oswald 22.89; 8 S Nisbet 23.74

400m: 1 C Clarke (Eng) 49.17; 5 S Watson 50.90; 6 J Bowie 51.59

800m: 1 J West (Eng) 1 min 55.6 sec; 4 A Gibson 1.57.7; 7 D Miller 2.00.01

1500m: 1 G Bradbury (Eng) 4.06.90, 5 D Newsome 4.09.09; 7 J Baird 4.10.26

3000m: 1 B O'Neill (Ire) 8.33.84; 4 D Hawkins 9.03.68; 6 M Gillespie 9.14.92

1500m steeplechase: 1 J Fairclough (Eng) 4.23.94; 3 A Thors 4.27.80; 7 S McGoldrick 4.39.95

100m hurdles: 1 J Adeniran (Eng) 13.13; 2 D Martin 13.40; 7 A Henderson 14.35

400m hurdles: 1 T Ullm (Eng) 53.50; 3 Martin 54.20 (only one Scot competed) 4 x 100m relay: 1 Eng 42.56; 4 Scot 44.15

4 x 400m relay: 1 Eng 3.21.21; 2 Scot 3.23.02

high jump: 1 D Nash (Eng) 2.07m; 5 G Boyd 1.75m; 8 J Marks 1.70m long jump: 1 A Bullimore (Eng) 7.02m; 6 H Wright 6.15m; 8 G McKay 6.12m triple jump: 1 J Blundel (Eng) 14.21m; 7 S Young 10.91m; 8 C Murphy 10.60m pole vault: 1 E Rowe (Eng) 4.20m; 6 C Sharp 3.40m; 7 D Robertson 3.00m shot putt: 1 J Thomas (Eng) 16.49m; 4 A MacKay 14.85m; 8 M Tough 12.42m discus: 1 E Price (Eng) 52.54m; 4 A MacKay 44.64m; 8 M Tough 39.03m javelin: 1 A Shepperd (Eng) 55.22m; 6 A Berry 47.69m; 8 H Locke 25.78m hammer: 1 J Bedford (Eng) 63.99m; 5 P Holmes 50.87m; 8 P Chalmers 45.26m Boys' result: 1 Eng 277 points; 2 Wales 150; 3 Ire 149.5; 4 Scot 107.5 Girls

100m: 1 A Foster (Ire) 12.1 sec; 7 R Cunningham 12.8; 8 F Richardson 13.1

200m: 1 J Rowe (Eng) 24.44; 6 D Osbourne 25.81; 7 L Hamilton 26.06

300m: 1 H Jones (Eng) 39.38; 5 N Campbell 40.70; 7 L Sharp 40.99

800m: 1 E Goodall (Eng) 2 min 09.9 sec; 4 R Finch 2.12.7; 5 A McGhee 2.12.9

1500m: 1 S Stockton (Eng) 4.34.57; 5 E McColgan 4.41.64; 8 C McShane 5.03.65

3000m: 1 R Gough (Eng) 9.57.33; 2 S Coleman 10.02.05; 3 A Murray 10.05.47

60m hurdles: 1 S Soloman (Eng) 11.23; 3 N Doyle 11.71; 6 S Walker 12.50

300m hurdles: 1 P Shakes-Drayton (Eng) 42.20; 6 S Kamya 45.10; 8 H Belch 46.90

4 x 100m relay: 1 Eng 47.63; 3 Scot 48.13

4 x 400m relay: 1 Eng 2.40.79; 4 Sco 2.49.72

high jump: 1 A Lassu (Eng) 1.70m; joint 6 B Kolasinski, E Leggate 1.55m long jump: 1 S Shone (Eng) 5.91m; 3 K Steel 5.74m; 4 K Young 5.62m triple jump: 1 H Francis-Smithson (Eng) 12.16m; 4 K McClymont 10.94m; 6 K Young 10.85m pole vault: 1 J Hicks (Eng) 3.40m; 4 S MacKenzie 3.20m; 5 C Maguire 3.00m shot putt: 1 L Cogan (Ire) 11.80m; 7 L Glover 9.47m; 8 K Steel 6.95m discus: 1 S Brown (Eng) 42.18m; 4 R Parry 32.28m; 8 N Doyle 13.03m javelin: 1 C Braham (Eng) 40.79m; 6 L Glover 32.84m; 8 K Buglass 28.18m hammer: 1 K O'Shea (Ire) 45.06m; 7 E Tait 32.62m; 8 S Kamya 13.46m Girls' result: 1 Eng 247 points; 2 Ire 172.5; 3 Wales 116.5; 4 Scot 106 Overall result 1 Eng 524 points; 2 Ire 322; 3 Wales 266.5; 4 Scot 213.5

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you