Skip to main content

Results round-up

Royal Navy Scottish Schools Sevens Tournaments (Murrayfield)

Cup

Quarter-finals

George Watson's Coll 14 Trinity Acad 17

Selkirk HS 28 Fettes Coll 0

Gordonstoun 7 Edinburgh Acad 12

North Berwick HS 12 Robert Gordon's Coll 24

Semi-finals

Trinity Acad 0 Selkirk HS 43

Edinburgh Acad 10 Robert Gordon's Coll 21

Final

Selkirk HS 9 Robert Gordon's Coll 28

Plate

Quarter-finals

Portobello HS 5 Dundee HS 15

Bell Baxter HS 35 Belmont House 0

St Aloysius' Coll 24 Inverkeithing HS 12

George Heriot's 26 Knox Acad 0

Semi-finals

Dundee HS 14 Bell Baxter HS 19

St Aloysius' Coll 5 George Heriot's 19

Final

Bell Baxter HS 28 George Heriot's 0

Bowl

Quarter-finals

Perth Acad 14 Alva Acad 5

Stewart's Melville Coll 33 Aberdeen GS 7

Annan Acad 10 Wallace HS 21

Hutchesons' GS 0 Boroughmuir HS 33

Semi-finals

Perth Acad 19 Stewart's Melville Coll 14

Wallace HS 34 Boroughmuir HS 7

Final

Perth Acad 0 Wallace HS 14

Shield

Quarter-finals

BearsdenMilngavie 5 Jedburgh GS 19

Cumnock Acad 0 Balfron HS 24

Musselburgh GS 0 Royal HS 35

Cathkin HS 7 Lockerbie Acad 19

Semi-finals

Jedburgh GS 19 Balfron HS 14

Royal HS 40 Lockerbie Acad 7

Final

Jedburgh GS 14 Royal HS 26

Quaich

Quarter-finals

McLaren HSDunblane HS 24

Irvine Royal Acad 0

West Edinburgh Combined 14 Firrhill HS 0

Kilmarnock Acad 7 Duncanrig Sec 10

Grange Acad 19 Tobermory HS 5

Semi-finals

McLaren HSDunblane HS 26

West Edinburgh Combined 0

Duncanrig Sec 10 Grange Acad 17

Final

McLaren HSDunblane HS 34 Grange Acad 0

Bell Lawrie Scottish Schools Under-15 Cup

Pre-round

Blairgowrie HS 36 Perth Acad 12

Lasswade HS 82 Deans CHS 0

First round

Aberdeen GS 49 Meldrum Acad 22

Arran HS 28 Oban HSTobermory HS 29

Balfron HS 12 Duncanrig Sec 74

Banchory Acad 45 Mintlaw Acad 5

Belmont Acad 7 Annan Acad 25

Biggar HS 0 Dalziel HS 70

Carrick Acad 14 Lomond 48

Trinity Acad 7 Fettes Coll 81

Dunfermline HS 68 Harris Acad 28

Glenalmond Coll 68 Madras Coll 12

Gordonstoun 80 Culloden Acad 0

Grange Acad 7 Cathkin HS 60

Holyrood Sec 0 Douglas Acad 47

Jedburgh GS 5 Earlston HS 50

Kelvinside Acad 60 Eastwood HS 0

Lasswade HS 19 Royal HS 10

Lenzie Acad 15 Marr Coll 45

Loretto 5 Linlithgow Acad Composite 71

Montrose Acad 30 Buckhaven HS 10

Pitlochry HSBreadalbane Acad 39

St Joseph's Acad 10

Rosehall HS 5 Bearsden Acad 28

Ross HS 12 Kinross HS 63

Selkirk HS 63 Boroughmuir HS 0

Gordon Schools 50 Mearns Acad 7

West Edinburgh Combined 5

Stewart's Melville Coll 17

British Schools' Team Championship

Scottish qualifying (Scotstoun), Finals

Boys

Under-15

HS of Glasgow 6 Stewart's Melville Coll 0

Under-13

HS of Glasgow 4 George Watson's Coll 2

Girls

Under-15

HS of Glasgow 6 Craigholme 0

Under-13

HS of Glasgow 4 George Watson's Coll 2

Scottish Schools' Team Cup

First round

Boys

Lomond 6 Bearsden Acad 0

Boclair Acad 5 Marr Coll 1

Belmont House 5 Jordnahill 1

Glenalmond 6 St Leonard's 0

Madras Coll 6 Grove Acad 0

Girls

HS of Glasgow 4 Gryffe HS 0

Belmont Acad 4 Bearsden Acad 1

Grove Acad 6 St Leonard's 0

Madras Coll 6 Albyn 0

Robert Gordon's Coll 5

St Margaret's (Aberdeen) 0

Mary Erskine bt Linlithgow Acad walkover

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you