Skip to main content

Results round-up

* FOOTBALL

Heinz Ketchup Under-14 Cup First round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Larkhall Acad 5 Ballerup HS 1

Hillhead HS 1 Bellarmine Sec 0

Dalziel HS 0 John Ogilvie HS 6

(after 0-0 draw)

St Bride's HS 6 Carrick Acad 4

Cathkin HS 5 Holy Cross HS 7

St Andrew's Sec (Glasgow) 2 St Joseph's Coll 0

Springburn Acad 6 St Columba's HS

(Clydebank) 3

Taylor HS 0 St Roch's Sec 1

St Andrew's HS (Clydebank) 4 St Luke's HS 1

Renfrew HS 4 Oban HS 1

St Aidan's HS 5 Airdrie Acad 3

Lenzie Acad 6 Cardinal Newman HS 3

St Joseph's Acad 8 Blantyre HS 2

Loudoun Acad 1 Hillpark Sec 5

St Andrew's Acad (Paisley) 4 Calderhead HS 2

Paisley GS 2 Cumnock Acad 3

(after 2-2 draw)

LothianFifeCentral:

St Thomas of Aquins 7 Eyemouth HS 0

Alva Acad 2 Craigmount HS 0

St Modan's HS 0 Dunfermline HS 1

Gracemount HS 4 Bannockburn HS 1

St Augustine's HS 6 Viewforth HS 1

Queen Anne HS 10 Kirkland HS 0

TaysideGrampianHighland:

Bridge of Don Acad 0 Lawside Acad 2

Carnoustie HS 12 Mintlaw Acad 1

Lochaber HS 0 Westhill Acad 0

(Lochaber win 5-4 on penalties)

Craigie HS 2 Oldmachar Acad 5

St Columba's HS (Perth) 1 St Ninian's HS 5

Bank of Scotland Under-15 Shield

First round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

All Saints Sec 3 Williamwood HS 2

Turnbull HS 1 Clydebank HS 0

Hillhead HS 0 St Michael's Acad 1

St Aidan's HS 0 Renfrew HS 3

Port Glasgow HS 2 Mearns Castle HS 5

(after 3-3 draw)

Park Mains HS 4 Lourdes Sec 3

St Joseph's Acad 3 Bishopbriggs HS 4

St Ambrose HS 1 St Columba's HS (Clydeb'k) 0

Lenzie Acad 1 St Margaret's HS 9

St Ninian's HS 2 Paisley GS 3

(after 4-4 draw)

Duncanrig Sec 1 Barrhead 0

Our Lady amp; St Pats 4 John Ogilvie HS 0

Carluke HS 4 James Hamilton Acad 2

Hunter HS 5 Cleveden Sec 4

Our Lady's HS (Cumbernauld) 1

Bannockburn HS 0

LothianFifeCentral:

Balfron HS 0 Lasswade HS 1

Falkirk HS 0 Woodmill HS 1

Castlebrae HS 4 St Modan's HS 0

Beath HS 9 James Gillespies HS 3

Glenwood HS 0 Harris Acad 4

TaysideGrampianHighland:

Nairn Acad 1 Nicolson Inst 5

Arbroath HS 0 Ellon Acad 7

Blairgowrie HS 1 St Machar Acad 0

Bridge of Don Acad 8 Aberdeen GS 0

* BASKETBALL

Scottish Cup

Girls

First round, Open B:

Tobermory HS 19 St Thomas of Aquins 32

Perth HS bt Anderson HS walkover

Under-15 B:

Gleniffer HS 16 Lourdes Sec 31

Boys

Open B:

Oban HS 35 Menzieshill HS 18

Under-15 B:

Gleniffer HS 58 Hillhead HS 20

Lourdes Sec 34 Gleniffer HS 68

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you