Skip to main content

Results round-up

ATHLETICS

Gordon Woodlands Scottish Primary Schools Cross-Country Championships

Senior Boys' Race

A-K: 1 M Hollinshead (Hamilton Coll) 7 min 1 sec; 2 C Booth (Kings Meadow

PS) 7:09; 3 G Mooney (Boswell PS) 7:13

L-Z: 1 M Graham (Torrance PS) 7:14; 2 R Inglis (Slamannan PS) 7:15; 3 J

Smith (Stewart's Melville Coll) 7:19

Senior Girls' Race

A-K: 1 L Mackin (Craigholme) 7:30; 2 J Hamilton (Bankier PS) 7:54; 3 H King

(Balmuildy PS) 7:56

L-Z: 1 J Hannah (Millersneuk PS) 7:35; 2 R Lucey (Milnathort PS) 7:48; 3 S

Inglis (Slamannan PS) 7:50

TENNIS

Scottish Schools Tennis Cup

Girls

Second round

Belmont Acad 4 Craigholme 2

Quarter-final

Waid Acad 3 Robert Gordon's Coll 3

(Waid Acad win 2-1 on tie-break)

FOOTBALL

Bank of Scotland SSFA Senior Shield

Final

Craigmount HS 1 St Ambrose HS 0

Semi-finals

St Ambrose HS 3 Larbert HS 2

(after extra-time)

Nicolson Inst 1 Craigmount HS 1

(after extra-time; Craigmount win 4-3 on penalties)

Quarter-finals

Craigmount HS 1 Arbroath HS 0

Johnstone HS 2 Nicolson Inst 4

St Ambrose HS 4 Cumnock Acad 1

Madras Coll 1 Larbert HS 3

(after 2-2 draw)

Bank of Scotland Under-16 Shield

Quarter-finals

Musselburgh GS 3 St Mungo's HS 2

Renfrew HS 4 Forrester HS 3

St Aidan's HS 6 Holy Cross HS 2

Nicolson Inst 2 Graeme HS 0

SSFA Under-15 Shield

Quarter-finals

Madras Coll 1 Oban HS 5

Peterhead Acad 2 St Andrew's Acad (Paisley) 1

St Andrew's Sec 2 Williamwood HS 3

Aberdeen GS 4 Inverkeithing HS 1

Bank of Scotland Under-14 Shield

Quarter-finals

Inverurie Acad 1 Our Lady and St Pat's HS 4

Knightswood Sec 9 Lochaber HS 1

Holyrood Sec 4 Kincorth Acad 1

Park Mains HS 3 Millburn Acad 1

SSFA Under-13 Shield

Quarter-finals

Craigmount HS 2 St Stephen's HS 1

Aberdeen GS 0 St Machar Acad 1

St Columba's HS (Gourock) 2 Claremont HS 1

Greenfaulds HS 0 St Ninian's HS (Giffnock) 2

SSFA Girls' Senior Shield

Quarter-finals

St Andrew's Sec 3 Carnoustie HS 4

St Augustine's HS 2 Bishopbriggs HS 1

Kirkintilloch HS 1 Kirkland HS 6

George Heriot's 6 Irvine Royal Acad 0

Third round

St Andrew's Sec 6 Oban HS 5

Dumfries HS 6 Kirkintilloch HS 11

Irvine Royal Acad 5 Larkhall Acad 4

Balfron HS 0 Bishopbriggs HS 2

Lasswade HS 2 George Heriot's 4

Royal HS 0 Carnoustie HS 9

Inverurie Acad 0 St Augustine's HS 5

Fortrose Acad 0 Kirkland HS 3

Bank of Scotland Girls' Under-16 Sevens (McDiarmid Park, Perth)

Final

Millburn Acad 2 Kirkland HS 0

3rd-4th

Bishopbriggs HS 2 Grange Acad 1

SSFA Girls' Under-15 Shield

Quarter-finals

Grange Acad 1 Alford Acad 5

St Mungo's HS 2 Dalziel HS 1

Perth HS 7 St Columba's HS (Gourock) 1

Dumfries HS 5 Royal HS 6

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you