Skip to main content

Results round-up

FOOTBALL

SSFA Bank of Scotland Under-15 Shield, Third round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

St Andrew's Ac (Saltcts) 0... St Margaret Mary's HS 1

Girvan Acad 1 ....................................... Lourdes Sec 3

St Andrew's Sec (Glasgow) 7 ......... Ardrossan Acad 1

Knightswood Sec 10 .............................. Carluke HS 5

Coltness HS 5 ...................................... Stonelaw HS 1

St Luke's HS 0 ....................... St Ninian's (Giffnock) 7

St Patrick's HS 2 ..... St Columba's HS (Clydebank) 4 (after 3-3 draw)

Trinity HS 2 ...................................... Cumnock Acad 1

LothianFifeCentralTaysideGrampianHighland:

Queensferry HS 1 ............................... Holyrood Sec 3

Kincorth Acad 1 ....................... Bridge of Don Acad 4

Auchmuty HS 8 ................................... Aberdeen GS 3

St David's HS 2 ..................................... Kirkland HS 0

Menzieshill HS 1 ............................ Dunfermline HS 2

Queen Anne HS 2 .................................. Nairn Acad 0

Tynecastle HS 1 .................................. St John's HS 0

Arbroath HS 2 ........................................ Cults Acad 3

Fourth round: Lourdes Sec 2....... Holyrood Sec 5

St Ninian's HS (Giffnock) 3............ Queen Anne HS 2

Trinity HS 2 ........................................ Auchmuty HS 4

Knightsw'd Sec 3 .... St Columba's HS (Clydebank) 4

Tynecastle HS 5 ..................................... Cults Acad 2

Coltness HS 1 ................... St Margaret Mary's Sec 0

Bridge of Don Acad 5 ........................ St David's HS 3

St Andrew's Sec (Glasgow) 5 ........ Dunfermline HS 1

Under-18 Shield, third round:

Dumfries amp; GallowayStrathclyde: Caldervale HS 2 ................................. Holyrood Sec 0

Park Mains HS 2 ............................. Uddingston GS 4

Cardinal Newman HS 4 .......................... Falkirk HS 3

Williamwood HS 2 ............................... Dumfries HS 3

Turnbull HS 3 ................................... Duncanrig Sec 2

Eastwoo HS 6 ................................ Loudoun Acad 2

St Maurice's HS 3 ........... St Ninian's HS (Giffnock) 0

LothianCentralFifeTaysideGrampianHighland: Liberton HS 0 ....................................... Kirkland HS 1

Aberdeen GS 0 ..................................... Madras Coll 3

Banff Acad 1 ......................................... Forfar Acad 2

Milne's HS 1 ..................................... Culloden Acad 2

Golspie HS 0 ........................................ McLaren HS 3

Cults Acad 1 .............................................. Perth HS 3

Buckhaven HS 4 ............................. Craigmount HS 1

Larbert HS 4 ........................................ Lochgelly HS 2

Fourth round: Uddingston GS 2..... Forfar Acad 3

Perth HS 2 ...................................... St Maurice's HS 0

Buckhaven HS 3 ................................... Madras Coll 1

Cardinal Newman HS 3 ..................... Eastwood HS 2

Culloden Acad 1 ..................................... Larbert HS 2

Our Lady's HS (Motherwell) 2 ......... Caldervale HS 1

McLaren HS 2 ..................................... Dumfries HS 3

ATHLETICS

British Aerospace Cross Country Int'l: Boys: U-15: 1 A Ali (Eng) 12:31, 2 L Bowron (Eng) 12:39, 3 T Michaelson (Eng) 12:53, 13 A McLeod (Scot) 13:34; Teams 1 Eng 23 points, 2 Ire 90, 3 Wales 112, 4 Scot 114. U-17: 1 W Harty (Ire) 17:03, 2 F Tickner (Eng) 17:20, 3 D Lewis (Eng) 17:30, 15 I Munro (Scot) 18:19; Teams 1 Eng 31, 2 Ire 84, 3 Wales 89, 4 Scot 129 O-17: 1 M Smith (Ire) 19:22, 2 D Watson (Scot) 19:39, 3 S O'Shaughnessy (Ire) 19:43; Teams 1 Ire 29, 2 Wales 86, Scot incomplete team, Eng no team

Girls: U-15: 1 K Wooton (Eng) 10:54, 2 E Hunt (Eng) 11:02, 3 L Jepson (Eng) 11:10, 12 C Wilson (Scot) 11:33; Teams 1 Eng 24, 2 Ire 60, 3 Scot 103, 4 Wales 149 U-17: 1 C Birch (Eng) 13:45, 2 F Fullerton (Eng) 13:46, 3 R Smith (Eng) 14:01, 9 S Marshall (Scot) 14:40; 1 Eng 21, 2 Ire 75, 3 Scot 118 4 Wales 131.O-17: 1 D Byrne (Ire) 17:04, 2 M Hickey (Ire) 17:07, 3 C Broe (Ire) 17:10, 7 P McNellis (Scot) 17:40; 1 Ire 24, 2 Wales 78, 3 Scot 83, Eng no team

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you