Skip to main content

Sports results

FOOTBALL: SSFA Heinz Ketchup Under-14 Cup First round:

* Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

Auchinleck Acad 2 St Margaret's HS 3

St Andrew's (Saltcoats) 0 Grange Acad 5

St Andrew's Acad (Paisley) 6 Loudoun Acad 0

Williamwood HS 5 St Columba's(Clydebank) 0

Glasgow Acad 0 Renfrew HS 9

St Mungo's Acad 1 Clydebank HS 4

St Joseph's Acad (K'marnock) 2 Holy Cross HS 6

St Ninian 's (Giffnock) 2 Irvine Royal Acad 3

Eastbank Acad 1 St Bride's HS 0

Our Lady and St Pat's HS 7 All Saints Sec 0

St Thomas Aquinas Sec 0 Brannock HS 1

Trinity HS 0 John Ogilvie HS 2

Dumbarton Acad 6 Hillpark Sec 0

Cumnock Acad 3 Blantrye HS 5

Port Glasgow HS 0 Johnstone HS 4

Carluke HS 4 Greenfaulds HS 1

Barrhead HS 2 Airdrie Acad 1

St Maurice's HS 4 St Ambrose HS 3

Lanark Grammar 1 Belmont Acad 12

Whitehall Sec 7 St Ninian's (Kirkintilloch) 1

Uddingston Gram 0 St Andrew's Sec 1

Lochgilphead HS 1 Mearns Castle HS 8

Cardinal Newman HS 1 Claremont HS 0

Coltness HS 2 Holyrood Sec 6

Oban HS 2 Merksworth HS 1

* LothianFifeCentral:

Lasswade HS 0 St David's HS 1

Larbert HS 5 Balwearie HS 0

Inveralmond CHS 1 Queensferry HS 0

Buckhaven HS 5 Lochgelly HS 1

West Calder HS 0 Leith Acad 6

Alva Acad 5 Kirkland HS 0

Queen Anne HS 1 St Mungo's HS 7

Beeslack HS 5 Broxburn Acad 4

Balfron HS 1 Bell Baxter HS 6

Linlithgow Acad 3 Portobello HS 4

Beath HS 4 St Columba's HS 3

Craigmount HS 6 Ross HS 3

St Margaret's Acad 1 St Augustine's 2

Wallace HS 8 Wester Hailes HS 6

Madras Coll 3 Craigie HS 1

* TaysideGrampianHighland:

Webster's HS 1 Menzieshill HS 4

St John;s HS 3 St Columba's (Perth) 1

Arbroath HS 7 Montrose Acad 4

Crieff HS 3 St Saviour's HS 4

Harris Acad 1 Cults Acad 0

Old Machar Acad 5 Torry Acad 2

Mintlaw Acad 11 Linksfield Acad 0

Bridge of Don 5 Peterhead Acad 3

Bankhead Acad 3 Northfield Acad 2

Speyside HS 8 Kingussie HS 0

Plockton HS 1 Dingwall Acad 7

Nairn Acad 4 Inverness Royal Acad 5

BADMINTON

* Scottish Schools' Under-12 Championships (Wishaw). Finals: Boys' singles:

T Bethell (St Ninian's PS, Livingston) bt S Cowan (Mauchline PS) 15-8. Girls' singles: J Cooper (Buckstone PS) bt D Smillie (Our Lady's HS) 15-11. Boys' doubles: Bethell and A Brown (Stewart's Melville) bt D and S Biggart (Mauchline PS) 15-9 Girls' doubles: J Laing (Calderhead HS) and Smillie bt P Prestswell (Hamilton Coll) and L Sloan (Robslee) 15-5.

Log in or register for FREE to continue reading.

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you