Back to basics for latest honours list

21st June 1996 at 01:00
Vast numbers of those receiving honours in the Queen's birthday list this year may have been nominated by friends, colleagues, and admirers - but the basics remain the same.

Primary heads and crossing patrol staff almost invariably get the Member of the British Empire medal, while secondary heads pocket the more upmarket Order of the British Empire, along with a clutch of retiring civil servants from the Department for Education and Employment. One of the honoured secondary heads this year is John McIntosh, of the London Oratory school, where Labour leader Tony Blair's eldest son, Euan, is now a pupil.

New Commanders of the British Empire include Geoffrey Parker, chairman of the Teacher Training Agency, John Sutton, the general secretary of the Secondary Heads' Association, and also Michael McCrum, the former head of Eton. Richard Painter, the businessman appointed to head the Government's first education association which closed Hackney Downs school, London last year, is awarded an OBE.


Valerie Bayliss, lately grade 3 DFEE.


Leslie Howell, chairman Merseyside TEC, for services to training.

Professor Donald Leach, principal of Queen Margaret College, Edinburgh, for services to education.

Michael McCrum, for services to education.

Geoffrey Parker, chairman of the TTA.

David Price, lately grade 4 DFEE.

John Sutton, SHA.


John Cooper, grade 7 DFEE.

Joy Cross, grade 7 DFEE.

Margaret Davey, for services to continuing education and training in the London Borough of Croydon.

Peter Davies, for services to education.

George Gill, OFSTED inspector.

Alexander Goddall, headteacher, Wester Hailes Education Centre, Edinburgh, for services to education.

Patrick Hamill, for services to education.

Anita Higham, principal of Banbury School, Oxfordshire and director, Heart of England TEC, for services to education and training.

Cyril Lewis, Swansea College, for services to FE in Wales.

John McIntosh, headteacher of the London Oratory, for services to education.

John McWilliam, deputy VC Greenwich University, for services to education.

Thomas Moag, for services to education.

Richard Painter, chief executive of ADT,Education Trust Limited, for services to education.

Derek Pollard, National Commissioner for adult support, Scout Association.

Janey Rees, principal, Coventry Technical College, for services to further education.

Barbara Reid, services to children's panel and young people in Scotland.

Joan Sallis, president of the Confederation for the Advancement of State Education, for services to education.

David Smith, headteacher of Bradford Grammar School, West Yorkshire, for services to education.

Barbara Vaughan, chair, Scottish Community Education Council, for services to education.

Leslie Walton, headteacher, Norham Community High School, North Tyneside, for services to education.

Sir James Whitaker, services to Atlantic College, West Glamorgan, and to young people.

Anthony Wilshaw, grade 7 DFEE.


Shireen Akbah, head of adult and community education, Victoria Albert Museum.

Dylis Allan, youth worker, Talaton, Devon, for services to young people.

Evlyn Allsop, lately head Kennoway Primary and Community School, Fife, for services to education.

Dorothy Bartet, school nurse, Langside School, Dorset, for services to education.

Judith Bell, honorary fellow, Sheffield University, for services to education research.

Duncan Brown, for services to the Boys' Brigade in Port Glasgow, Renfrewshire.

Nancy Bruce, assistant headteacher, Kelso High School, Roxburghshire, for services to education.

Alan Chesters, for services to the Barr Hill Lads Club.

Michael Clark, principal lecturer, School of Music, Colchester Institute, Essex, for services to music education.

Bernard Clewes, president West Kent battalion, Boys' Brigade, for services to young people.

John Clutterbuck, for services to St Michael's School, Barnstaple, Devon.

Keith Cornford, for services to the community, particularly scouting, in the West Midlands.

Gladys Crawford, for services to education (Omagh, Co Tyrone) Sandra Dale, DFEE (Whitley Bay, Tyne and Wear) Terence Davies, for services to young people in Caerphilly, Wales.

Jennifer Dennis, headteacher, Garboldisham Primary School, Norfolk, for services to education.

Jack Dunn, for services to the Church Lads' and Church Girls' Brigade in Bootle, Merseyside.

Keith Fakes, for services to the community, particularly scouting in Brighton.

Margaret Flett, for services to guiding in Orkney.

Audrey Forster, county president, Lancashire NW Guides Association, for services to guiding.

Michael Forsyth, lately DFEE.

Helen Guild, for services to child care and to community development in Scotland.

Joyce Hamer, deputy head, Newtown High School, Powys, for services to education.

Francis Harrison, headteacher Loddon Middle School, Norfolk, for services to education.

Frances Herd, refectory manageress, Elmwood College, Cupar, Fife, for services to education.

Roy Hickman, director London Federation of Boys' Clubs, for services to young people.

David John, for services to Clwyd Deaf Children Society.

Brian Knight, site manager, Willingdon Trees School, Eastbourne, East Sussex. Peter Little, DFEE.

Margaret Lowther, DFEE.

Myfanwy Margetson, for services to the community, particularly young people, in Cwmavon, Port Talbot.

Brian Mawhinney, for services to scouting, (Randalstown, Co Antrim).

James McDowell, for services to schools' association football.

Annie McGrory, for services to St Anne's Primary School, Whitechapel, London.

Anne McNellan, managing director Scottish Childminding Association, for services to childminding.

Margaret McVity, senior lecturer and equal opportunities officer, Huddersfield Technical College, for services to FE and disabled people.

Maria Miloszewska, DFEE Hope Monks, school crossing patrol, Walthamstow, north-east London, for services to road safety.

Eunice Moore, for services to young people in Mold, Flintshire.

Barbara O'Shea, school crossing patrol, Wincham, Cheshire, for services to road safety.

Anne Powell, services to Save The Children Fund in Leicester.

Linda Reading, DFEE.

Marilyn Rivers, head, Grendon C of E Primary School, Northamptonshire, for services to education.

Peter Rowlands, group scout leader, Brecon, for services to young people.

Ann Sherwood, manager, portage service, Wandsworth education authority.

Elizabeth Smith, for services to Murroes Primary School, Duntrune, Dundee.

Alec Spalding, for services to scouting in Glasgow.

Pearl Sperring, lately of the DFEE.

Pamela Spofforth, founder and president Pro Corda, for services to music for young string players.

Frances Tolhurst, youth worker, Rye Boys' Club, East Sussex.

James Tough, senior caretaker, Angus college, Arbroath, for services to education.

John Walls, for services to young people (Castlederg, Co Tyrone) David Waterson, leader Salford Lad's Club, Greater Manchester, for services to young people Susan Wates, for services to child care and to the community in London.

Ann Woodcock, supervisor, Clepington Playgroup, Dundee, for services to race relations Rosina Wybrow, for services to Sir Thomas Abney Primary School, Hackney, London.

Log-in as an existing print or digital subscriber

Forgotten your subscriber ID?


To access this content and the full TES archive, subscribe now.

View subscriber offers


Get TES online and delivered to your door – for less than the price of a coffee

Save 33% off the cover price with this great subscription offer. Every copy delivered to your door by first-class post, plus full access to TES online and the TES app for just £1.90 per week.
Subscribers also enjoy a range of fantastic offers and benefits worth over £270:

  • Discounts off TES Institute courses
  • Access over 200,000 articles in the TES online archive
  • Free Tastecard membership worth £79.99
  • Discounts with Zipcar,, Virgin Wines and other partners
Order your low-cost subscription today