Pet rabbits

16th January 2004 at 00:00
Three pet rabbits cost pound;19.70.

The second rabbit cost pound;2 more than the first.

The third rabbit cost 80p less than the second.

What as the cost of each rabbit?

Pet rabbits

Assume that each rabbit cost the same amount, except that the second rabbit cost pound;2 extra and the third rabbit cost pound;1.20 extra. Take the extra pound;3.20 from the pound;19.70 before dividing the remaining pound;16.50 by 3. This gives the cost of the rabbits as pound;5.50, pound;7.50 and pound;6.70.

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now