Results round-up

27th January 2006 at 00:00
Bank of Scotland SSFA Schoolboys' Senior Shield

Third round

West

All Saints Sec 4 Bellahouston Acad 0

Dunoon GS 2 Renfrew HS 2

(Renfrew win 6-5 on penalties)

Oban HS 0 Williamwood HS 4

St Ninian's HS (Giffnock) 6

Notre Dame HS 3

St Columba's HS (Gourock) 0

Trinity HS (Renfrew) 1

Castlemilk HS 0 Park Mains HS 2

Knightswood Sec 8 St Andrew's Sec 1

Hillpark Sec 2 Stonelaw HS 3

South West

Hamilton Coll 1 Hunter HS 1

(Hamilton win 4-2 on penalties)

Holy Cross HS 2 St Joseph's Coll 1

Duncanrig Sec 5 Uddingston GS 2

Larkhall Acad 2 St Joseph's Acad 1

Ardrossan Acad 1 Grange Acad 0

Central

Turnbull HS 1 Cardinal Newman HS 3

Coatbridge HS 1 St Ambrose HS 4

St Margaret's HS 2 Taylor HS 1

Coltness HS 5 Lenzie Acad 3

South East

Galashiels Acad 0 Musselburgh GS 5

St Augustine's HS 2 James Young HS 2

(James Young win 3-0 on penalties)

Armadale Acad 2

St Thomas of Aquin's HS 9

Firrhill HS 3 Newbattle HS 3

(Newbattle win 3-2 on penalties)

East

Madras Coll 1 Kirkcaldy HS 3

St Columba's HS (Dunfermline) 2

Beath HS 1

Queen Anne HS 4 Menzieshill HS 2

Auchmuty HS 4 Balwearie HS 1

North

Gordon Schools 2 Inverurie Acad 6

Elgin Acad 1 Nicolson Inst 2

Aberdeen GS 3 Millburn Acad 0

Thurso HS 2 Milne's HS 1

SSFA Schoolboys' Under-13 Shield

First round

West

Lourdes Sec 5 St Ninian's HS (Giffnock) 3

Renfrew HS 5 Springburn Acad 1

Williamwood HS 9 Oban HS 1

South West

Blantyre HS 0 Kilwinning Acad 1

St Joseph's Acad 0 Larkhall Acad 1

Garnock Acad 2 Dumfries HS 7

Langholm Acad 2 Auchinleck Acad 13

Central

Falkirk HS 0 St Maurice's HS 1

East

Queen Anne HS 9 Monifieth HS 0

St Columba's HS (Dunfermline) 2

Arbroath Acad 3

North

Cults Acad 2 Oldmachar Acad 3

Portlethen Acad 2 Mintlaw Acad 1

Culloden Acad 0 Dingwall Acad 4

Second round

West

Knightswood Sec 8 Castlehead HS 1

St Andrew's HS (Clydebank) 7

Trinity HS (Rutherglen) 1

Holyrood Sec 5 Our Lady St Pat's HS 1

South West

Dumfries Acad 8 St Michael's Acad 2

St Joseph's Coll 2 Carrick Acad 0

Greenwood Acad 5 Stranraer Acad 4

St Bride's HS 6 Annan Acad 0

Central

Our Lady's HS (Cumbernauld) 8

Cardinal Newman HS 2

Rosehall HS 1 Alva Acad 13

St Margaret's HS 5 St Modan's HS 1

South East

Craigmount HS 4 Lasswade HS 3

Currie HS 2 Earlston HS 0

Queensferry HS 1 Musselburgh GS 1

East

Kinross HS 5 Webster's HS 6

North

Bankhead Acad 2 Torry Acad 0

Milne's HS 3 Inverurie Acad 7

Mackie Acad 2 Kincorth Acad 8

Northfield Acad 3 Cults Acad 4

Thurso HS 9 Inverness HS 2

SSFA Schoolgirls' Under-15 Shield

First round

West

Our Lady St Pat's HS 2 Oban HS 5

Central

Kirkintilloch HS 9 Cardinal Newman HS 0

St Mungo's HS 3 Turnbull HS 1

Braes HS 4 Carluke HS 3

South East

Dunbar GS 0 Craigmount HS 1

Lasswade HS 4 Inveralmond CHS 5

Hawick HS 1 Armadale Acad 0

North

Turriff Acad 9 Fraserburgh Acad 0

Aberdeen GS 9 Alford Acad 2

Nicolson Inst 3 Dingwall Acad 0

Second round

West

Hillpark Sec 6 King's Park Sec 2

Lourdes Sec 0 Holyrood Sec 1

South West

Marr Coll 0 Stranraer Acad 2

South East

Hawick HS 2 Castlebrae HS 0

Knox Acad 1 Galashiels Acad 9

Ross HS 2 St Kentigern's Acad 0

Kelso HS 0 Whitburn Acad 12

East

Madras Coll 2 Webster's HS 3

North

Inverurie Acad 10 Thurso HS 1

Scottish Power Schools Pentathlon International (Kelvin Hall, Glasgow)

Senior

Boys: 1 England 10,041 points; 2 Wales 9,315; 3 Scotland 8,969; 4 Ireland

8,669

Girls: 1 England 10,315; 2 Ireland 10,191; 3 Wales 8,844; 4 Scotland 7,837

Under-16

Boys: 1 England 9,105 points; 2 Wales 8,450; 3 Ireland 8,317; 4 Scotland

8,230

Girls: 1 Ireland 9,817; 2 England 9,265; 3 Scotland 8,926; 4 Wales 8,468

Bell Lawrie Scottish Schools Cups

Under-18

Fourth round

George Watson's Coll 31 Fettes Coll 17

Stewart's Melville Coll 18 HS Glasgow 5

Merchiston Castle 22 Dundee HS 6

Hutchesons' GS 17 Trinity Acad 24

Galashiels Acad 7 Edinburgh Acad 19

Loretto 8 HillheadJordanhill 42

Peebles HS 5 Strathallan 7

Robert Gordon's Coll 29

George Heriot's 10

Quarter-finals

Strathallan 17 HillheadJordanhill 8

Stewart's Melville Coll 37 Edinburgh Acad 7

Robert Gordon's Coll 17

George Watson's Coll 13

Merchiston Castle 26 Trinity Acad 17

Under-15

Fourth round

George Heriot's 35 Peebles HS 10

George Watson's Coll 12 Glenalmond 17

Hutchesons' GS 73 Gordon Schools 0

Quarter-finals

Hutchesons' GS 59 Bell Baxter HS 0

Dundee HS 7 George Heriot's 27

Under-18 Plate

First round

Musselburgh GS 19 St Columba's HS 39

Knox Acad 64 Nairn Acad 10

Dunfermline HS 14 Madras Coll 34

Buckhaven HS 5 Marr Coll 56

Annan Acad 56 Mintlaw Acad 5

Glasgow Acad 61 Harris Acad 0

Ross HS 32 Cathkin HS 12

Portobello HS 15 Montrose Acad 8

Aberdeen GS 12 Selkirk HS 23

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now