Results round-up

28th April 2006 at 01:00
Football

SSFA Bank of Scotland Secondary Schoolboys' Shields

Senior, Quarter-finals

St Thomas of Aqin's HS 1

St Ninian's HS (Giffnock) 2

Auchmuty HS 4 Nicolson Inst 1

Ardrossan Acad 5 St Margaret's HS 1

Knightswood Sec 3 Stranraer Acad 0

Semi-finals

Knightswood Sec 3 Ardrossan Acad 1

(at Hamilton Academical FC)

St Ninian's HS 4 Auchmuty HS 3

(at Stirling Albion FC)

Under-16, Quarter-finals

Lasswade HS 4 St Mungo's Acad 1

Knightswood Sec 3 Madras Coll 2

St Andrew's Acad (Saltcoats) 2

St Ninian's HS (Giffnock) 1

Cults Acad 1 Auchinleck Acad 1

(Auchinleck win 8-7 on penalties)

Under-15, Quarter-finals

Wick HS 10 Braeview Acad 1

St Andrew's Sec 6 Monifieth HS 6

(St Andrew's Sec win 6-5 on penalties)

Stranraer Acad 1 Falkirk HS 0

Dunoon GS 1 Greenwood Acad 3

SSFA Secondary Schoolgirls' Shields

Senior, Fourth round

Carnoustie HS 1 St Mungo's HS 3

Turriff Acad 7 Bishopbriggs HS 3

Mintlaw Acad 5 James Gillespie's HS 0

Sanquhar Acad 0 Monifieth HS 11

St Kentigern's Acad 4 Oban HS 6

Hawick HS 1 St Augustine's HS 6

Under-15, Fourth round

Inverurie Acad 7 Stranraer Acad 3

Mintlaw Acad 6 James Gillespie's HS 2

Holyrood Sec 6 Peterhead Acad 1

Craigmount HS 4 Dalbeattie HS 3

Scottish Power Primary Schools Cross Country Championships

Boys

P6 A-K: 1 M Aitchison (Glasgow Acad) 7 min 09 sec; 2 C Galloway (Buckstone PS) 7:18; 3 P Mair (ErskineStewart's Melville) 7:22; L-Z: G Wilson (West Kilbride PS) 7:33; 2 S Munro (St Matthew's PS) 7:40; 3 R Muir (Milnathort PS) 7:41

P7 A-K: T Holligan (Bonaly PS) 7:18; 2 J Wightman (ErskineStewart's Melville) 7:20; 3 C Bell (Kirkriggs PS) 7:20; L-Z: C Kerr (St Mary's PS) 7:29; 2 C Campbell (Munlochy PS) 7:36; 3 M Giannotti (St Matthew's PS) 7:43

Girls

P6 A-K: 1 K Jamieson (Kirktonholme PS) 8:28; 2 A Humes (Kilmaurs PS) 8:31; 3 Y Gallagher (Kinmyles PS) 8:32; L-Z: 1 K Murdoch (Robert Gordon's Coll) 7:49; 2 O O'Hare (West Linton PS) 8:04; 3 M Brown (Park School) 8:45 P7 A-K: 1 I Brodie (Birkhill PS) 7:58; 2 B Williamson (Kingsland PS) 7:59; SECTION:Overseas news Football

SSFA Bank of Scotland Secondary Schoolboys' Shields Senior, Quarter-finals St Thomas of Aqin's HS 1 St Ninian's HS (Giffnock) 2 Auchmuty HS 4 Nicolson Inst 1 Ardrossan Acad 5 St Margaret's HS 1 Knightswood Sec 3 Stranraer Acad 0 Semi-finals Knightswood Sec 3 Ardrossan Acad 1 (at Hamilton Academical FC) St Ninian's HS 4 Auchmuty HS 3 (at Stirling Albion FC) Under-16, Quarter-finals Lasswade HS 4 St Mungo's Acad 1 Knightswood Sec 3 Madras Coll 2 St Andrew's Acad (Saltcoats) 2 St Ninian's HS (Giffnock) 1 Cults Acad 1 Auchinleck Acad 1 (Auchinleck win 8-7 on penalties) Under-15, Quarter-finals Wick HS 10 Braeview Acad 1 St Andrew's Sec 6 Monifieth HS 6 (St Andrew's Sec win 6-5 on penalties) Stranraer Acad 1 Falkirk HS 0 Dunoon GS 1 Greenwood Acad 3 SSFA Secondary Schoolgirls' Shields Senior, Fourth round Carnoustie HS 1 St Mungo's HS 3 Turriff Acad 7 Bishopbriggs HS 3 Mintlaw Acad 5 James Gillespie's HS 0 Sanquhar Acad 0 Monifieth HS 11 St Kentigern's Acad 4 Oban HS 6 Hawick HS 1 St Augustine's HS 6 Under-15, Fourth round Inverurie Acad 7 Stranraer Acad 3 Mintlaw Acad 6 James Gillespie's HS 2 Holyrood Sec 6 Peterhead Acad 1 Craigmount HS 4 Dalbeattie HS 3 Scottish Power Primary Schools Cross Country Championships Boys P6 A-K: 1 M Aitchison (Glasgow Acad) 7 min 09 sec; 2 C Galloway (Buckstone PS) 7:18; 3 P Mair (ErskineStewart's Melville) 7:22; L-Z: G Wilson (West Kilbride PS) 7:33; 2 S Munro (St Matthew's PS) 7:40; 3 R Muir (Milnathort PS) 7:41 P7 A-K: T Holligan (Bonaly PS) 7:18; 2 J Wightman (ErskineStewart's Melville) 7:20; 3 C Bell (Kirkriggs PS) 7:20; L-Z: C Kerr (St Mary's PS) 7:29; 2 C Campbell (Munlochy PS) 7:36; 3 M Giannotti (St Matthew's PS) 7:43 Girls P6 A-K: 1 K Jamieson (Kirktonholme PS) 8:28; 2 A Humes (Kilmaurs PS) 8:31; 3 Y Gallagher (Kinmyles PS) 8:32; L-Z: 1 K Murdoch (Robert Gordon's Coll) 7:49; 2 O O'Hare (West Linton PS) 8:04; 3 M Brown (Park School) 8:45 P7 A-K: 1 I Brodie (Birkhill PS) 7:58; 2 B Williamson (Kingsland PS) 7:59; 3 M Maclennan (Kirkhill PS) 8:00; L-Z: 1 D Hannah (Millersneuk PS) 7:28; 2 M Brown (West Coats PS) 8:01; 3 M Milliken (St Matthew's PS) 8:09

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now