Results round-up

14th November 2003 at 00:00
FOOTBALL

SSFA Scottish Schoolgirls' Under-15 Shield

First round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

Vale of Leven Acad 1

St Columba's HS (Clydebank) 0

LothianBordersFifeForth Valley

Armadale Acad 1 St Augustine's HS 4

West Calder HS 2 Inverkeithing HS 1

Balerno HS 5 Larbert HS 0

Lasswade HS 6 Braes HS 1

St Mungo's HS 0 Forrester HS 1

Galashiels Acad 1 Royal HS 0

St Columba's HS (Dunfermline) 2

James Young HS 0

TaysideGrampianHighland

Webster's HS 8 Crieff HS 0

St John's HS 3 Arbroath HS 4

Perth HS 4 Lawside Acad 1

Ellon Acad 10 Alford Acad 4

Nicolson Inst 10 Nairn Acad 0

Lochaber HS 9 Inverness HS 0

Schoolgirls' Senior Shield

First round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

Holy Cross HS 11 Irvine Royal Acad 2

Oban HS 9 Marr Coll 0

St Andrew's Sec 10

Wallace Hall Acad 1

Grange Acad 4 Hillpark Sec 2

Stonelaw HS 2 Lourdes Sec 3

King's Park Sec 5 St Columba's HS

(Gourock) 5 (to be replayed)

St Joseph's Coll 4 Dumfries HS 1

LothianBordersFifeForth Valley

Glenrothes HS 2 Liberton HS 2

(Glenrothes wins 1-0 on penalties)

George Heriot's 6 Balfron HS 0

Lasswade HS 1 Auchmuty HS 8

Kelso HS 0 George Watson's Coll 1

Royal HS 5 Inverkeithing HS 1

TaysideGrampianHighland

Alford Acad 9 Webster's HS 1

Golspie HS 0 Fortrose Acad 3

RUGBY

Bell Lawrie White Scottish Schools Rugby Cup

Second round

Boclair Acad 22

HillheadJordanhill 34

Queen Victoria 24 Mintlaw Acad 0

HS of Glasgow 72 Dalziel HS 10

Selkirk HS 24 Boroughmuir HS 29

Nairn Acad 5 Balfron HS 17

Banchory Acad 15 Wallace HS 7

Glenalmond Coll 101 Millburn Acad 0

ATHLETICS

Gordon Woodlands Scottish Secondary Schools Road Relay Championships

(Grangemouth)

Boys

Senior: 1 Gryffe HS 28min 56sec; 2 Peebles HS 30.00; 3 Kelso HS 30.17

Junior: 1 Hutchesons' GS 16.29; 2 Park Mains HS 16.33; 3 Douglas Acad 16.40

Girls

Senior: 1 Mary Erskine 34.35; 2 HS of Glasgow 34.47; 3 Dundee HS 35.31

Junior: 1 Braes HS 17.27; 2 HS of Glasgow 17.38; 3 St Columba's HS

(Kilmacolm) 18.03

TENNIS

Ritchie of Edinburgh Scottish Schools Tennis Cup

Boys

First round

George Watson's Coll 4

Linlithgow Acad 0

Balerno HS bt Edinburgh Acad walkover

Second round

HS Glasgow bt Belmont Acad walkover

Madras Coll 6 Boclair Acad 0

Girls

Second round

Royal High 4 George Watson's Coll 2

HS of Glasgow 4 Craigholme 0

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now