Results round-up

7th April 2000 at 01:00
FOOTBALL

SSFA Bank of Scotland Under-15 Shield, Third round

Dumfries amp; GallowayStrathclyde:

St Andrew's Ac (Saltcts) 0... St Margaret Mary's HS 1

Girvan Acad 1 ....................................... Lourdes Sec 3

St Andrew's Sec (Glasgow) 7 ......... Ardrossan Acad 1

Knightswood Sec 10 .............................. Carluke HS 5

Coltness HS 5 ...................................... Stonelaw HS 1

St Luke's HS 0 ....................... St Ninian's (Giffnock) 7

St Patrick's HS 2 ..... St Columba's HS (Clydebank) 4 (after 3-3 draw)

Trinity HS 2 ...................................... Cumnock Acad 1

LothianFifeCentralTaysideGrampianHighland:

Queensferry HS 1 ............................... Holyrood Sec 3

Kincorth Acad 1 ....................... Bridge of Don Acad 4

Auchmuty HS 8 ................................... Aberdeen GS 3

St David's HS 2 ..................................... Kirkland HS 0

Menzieshill HS 1 ............................ Dunfermline HS 2

Queen Anne HS 2 .................................. Nairn Acad 0

Tynecastle HS 1 .................................. St John's HS 0

Arbroath HS 2 ........................................ Cults Acad 3

Fourth round: Lourdes Sec 2....... Holyrood Sec 5

St Ninian's HS (Giffnock) 3............ Queen Anne HS 2

Trinity HS 2 ........................................ Auchmuty HS 4

Knightsw'd Sec 3 .... St Columba's HS (Clydebank) 4

Tynecastle HS 5 ..................................... Cults Acad 2

Coltness HS 1 ................... St Margaret Mary's Sec 0

Bridge of Don Acad 5 ........................ St David's HS 3

St Andrew's Sec (Glasgow) 5 ........ Dunfermline HS 1

Under-18 Shield, third round:

Dumfries amp; GallowayStrathclyde: Caldervale HS 2 ................................. Holyrood Sec 0

Park Mains HS 2 ............................. Uddingston GS 4

Cardinal Newman HS 4 .......................... Falkirk HS 3

Williamwood HS 2 ............................... Dumfries HS 3

Turnbull HS 3 ................................... Duncanrig Sec 2

Eastwoo HS 6 ................................ Loudoun Acad 2

St Maurice's HS 3 ........... St Ninian's HS (Giffnock) 0

LothianCentralFifeTaysideGrampianHighland: Liberton HS 0 ....................................... Kirkland HS 1

Aberdeen GS 0 ..................................... Madras Coll 3

Banff Acad 1 ......................................... Forfar Acad 2

Milne's HS 1 ..................................... Culloden Acad 2

Golspie HS 0 ........................................ McLaren HS 3

Cults Acad 1 .............................................. Perth HS 3

Buckhaven HS 4 ............................. Craigmount HS 1

Larbert HS 4 ........................................ Lochgelly HS 2

Fourth round: Uddingston GS 2..... Forfar Acad 3

Perth HS 2 ...................................... St Maurice's HS 0

Buckhaven HS 3 ................................... Madras Coll 1

Cardinal Newman HS 3 ..................... Eastwood HS 2

Culloden Acad 1 ..................................... Larbert HS 2

Our Lady's HS (Motherwell) 2 ......... Caldervale HS 1

McLaren HS 2 ..................................... Dumfries HS 3

ATHLETICS

British Aerospace Cross Country Int'l: Boys: U-15: 1 A Ali (Eng) 12:31, 2 L Bowron (Eng) 12:39, 3 T Michaelson (Eng) 12:53, 13 A McLeod (Scot) 13:34; Teams 1 Eng 23 points, 2 Ire 90, 3 Wales 112, 4 Scot 114. U-17: 1 W Harty (Ire) 17:03, 2 F Tickner (Eng) 17:20, 3 D Lewis (Eng) 17:30, 15 I Munro (Scot) 18:19; Teams 1 Eng 31, 2 Ire 84, 3 Wales 89, 4 Scot 129 O-17: 1 M Smith (Ire) 19:22, 2 D Watson (Scot) 19:39, 3 S O'Shaughnessy (Ire) 19:43; Teams 1 Ire 29, 2 Wales 86, Scot incomplete team, Eng no team

Girls: U-15: 1 K Wooton (Eng) 10:54, 2 E Hunt (Eng) 11:02, 3 L Jepson (Eng) 11:10, 12 C Wilson (Scot) 11:33; Teams 1 Eng 24, 2 Ire 60, 3 Scot 103, 4 Wales 149 U-17: 1 C Birch (Eng) 13:45, 2 F Fullerton (Eng) 13:46, 3 R Smith (Eng) 14:01, 9 S Marshall (Scot) 14:40; 1 Eng 21, 2 Ire 75, 3 Scot 118 4 Wales 131.O-17: 1 D Byrne (Ire) 17:04, 2 M Hickey (Ire) 17:07, 3 C Broe (Ire) 17:10, 7 P McNellis (Scot) 17:40; 1 Ire 24, 2 Wales 78, 3 Scot 83, Eng no team


Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now