Results round-up

20th February 2004 at 00:00
FOOTBALL

SSFA Scottish Schoolboys Shields

Fourth round

Under-14

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

Coltness HS 0 St Ambrose HS 2

All Saints' Sec 0 Greenwood Acad 5

Trinity HS (Renfrew) 2 Linwood HS 4

LothianBordersFifeForth Valley

Woodmill HS 1 St Mungo's HS 3

Falkirk HS 1 Musselburgh GS 4

TaysideGrampianHighland

Thurso HS 3 St Machar Acad 0

Hazlehead Acad 2 Lochaber HS 1

Menzieshill HS 7 Northfield Acad 3

Montrose Acad 2 Perth Acad 1

Under-15

Dumfries amp; GallowayStrathclyde

Kings Park Sec 2 St Mungo's Acad 5

Johnstone HS 1 St Ambrose HS 3

John Ogilvie HS 2 Knightswood Sec 1

LothianBordersFifeForth Valley

Graeme HS 1 Madras Coll 3

Whitburn Acad 4 Craigmount HS 0

Larbert HS 4 St Augustine's HS 6

St Modan's HS 1 Firrhill HS 5

BASKETBALL

Royal Bank Scottish Schools Cups

Boys

Open

A, First round

Auchenharvie Acad 58 Gordonstoun 65

B, Quarter-finals

Stewart's Melville Coll 54 Balwearie HS 24

Penicuik HS 53 Glenalmond School 31

Nicolson Inst 54 St Andrew's HS (Paisley) 74

Under-15

A, Section 1

Queen Anne HS 56 Arbroath HS 66

B, Section 1

Grove Acad 57 Castlebrae HS 33

Section 2

Larbert HS 24 Craigmount HS 45

Section 3

Lasswade HS 32 Castlehead HS 30

Semi-final

Hyndland Sec 55 Duncanrig Sec 28

Girls

Open

A, Section 1

Lasswade HS 68 Barrhead HS 34

B, Quarter-final

Bearsden Acad 49 Notre Dame HS 47

Under-15

A, Section 1

Portobello HS 61 Arbroath HS 36

Semi-final

Denny HS 52 Mary Erskine 51

B, Section 2

Larbert HS 42 Royal High 45

ATHLETICS

Gordon Woodlands Scottish Schools Indoor Championships

Winners

Boys

60m A Wilson (Cumnock Acad) 7.00 sec

200m C Fleming (Notre Dame HS) 22.14

400m K Robertson (Bishopbriggs HS) 50.14

800m M Mitchell (Forres Acad) 1:57.51

1,500m M Kennedy (Westhill Acad) 4:02.6

60m hurdles M Clanahan (Woodmill HS) 8.23

high jump J Fulton (Queen Margaret Acad) 1.83m

long jump J Carr (Coatbridge HS) 6.40m

shot putt A McInroy (Lomond) 14.50m

Girls

60m N Gossman (Jordanhill School) 7.71 sec

200m Gossman 25.17

400m G Nicol (Queen Anne HS) 39.80

800m J Finch (Craigholme) 2:13.43

1,500m J Ennis (St Andrew's HS, Clydebank) 4:49.1

60m hurdles E Child (Kinross HS) 9.00

high jump E Henderson (Alva Acad) 1.60m

long jump Henderson 5.23m

shot putt A Larcombe (Hunter HS) 9.71m

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now