Roll of honour

4th September 1998 at 01:00
NOMINEES AND WINNERS (IN RED)

S Agu-Franklynn Teacher Central Park School, East London

Mary Aherne School Office Assistant English Martyrs RC Primary Worthing, West Sussex

Amelia Allen Voluntary helperBeacon Hill CP School Martlesham Woodbridge, Suffolk

Lorraine Allen Teacher St Martha's RC School King's Lynn

Eileen Appleton School secretary Fitzwilliam School Fitzwilliam, Pontefract

Helen Atkin Teacher Blaydon West Primary Blaydon-On-TyneTyne and Wear

Teresa Badger Teacher Regis School Tettenhall Wolverhampton

Ken Ball Caretaker Gorseland CP School Martlesham, Nr Ipswich

Irene Bashford Teaching Assistant Woodlands SchoolChelmsford, Essex

Mrs Bambury School Office St Andrew's CE School Hertford, Herts

Toni Beck School Secretary Christ's College London N2

Kevin Bennison Caretaker Oak Lodge School London N2

rosie Binnie Voluntary helper Vines School Battersea, London SW11

Aandy Blackwood Head of Year 11 Budmouth Technology College Weymouth

Lynda Bowen, Peter Bowen and Tim Eldridge Teachers King Ecgbert School Sheffield

Brenda Boyce General assistant Novers Lane Infants School, Bristol

Mrs Brooks School office St Andrew's CE School Hertford, Herts

William Brown Chair of governors Carlton Netherfield Infant Nursery School Nottingham

Barbara Burridge Administration officer Swaffield Primary London SW18

Fiona Byron Teacher Wouldham CE School Rochester, Kent

David Campbell Caretaker St Clement's Primary Ewell, Surrey

Betty Carmichael School medical attendant Alloa Academy Claremont, Alloa

Patricia Carter Assistant head St Oswalds RC Primary Wigan

Maggie Clarke Bursar Thorpedene Infants School Shoebury, Essex

Mrs P M Cocks Teacher St Mary's Kilburn Primary London NW6

Joy Crawshaw Janet Cavill and Rosemary Marshall Science technicians Dinnington Comprehensive, Sheffield

Sheran Crichton School secretary Heathfield CEP School Heathfield, East Sussex

Sue Curry Teacher Strand on the Green Junior School Chiswick, London W4

Mike Davis Head of geography Casterton Community College, Rutland

Janet Daw Teacher Eight Ash Green CE Primary Fordham Heath Colchester

Gill Dawson Head Media Resources Centre Barclay School Stevenage, Herts

Tom Day Teacher Hurlingham and Chelsea School London SW6

Anthony Deignan School caretaker Manchester High School for Girls Jean Dennis School secretary Winslow Combined School Winslow, Bucks

Beth Dilmitis Leicester

Frank Dreison Headteacher Childwall C of E Primary School, Liverpool

Andrea Duddridge Part-time teacher Churchfields Junior School, London E18

Rona Eadgar Teacher Nobel Primary School Bellshill North Lanarkshire

Jenny Earley School Secretary St Nicholas Primary Dorset

Daniel Entiknapp Assistant caretaker Cardinal Newman School Hove, Sussex

Jane Fagg Acting headteacher William Barries County Primary Sturminster Newton, Dorset

Carolyn Forsyth Special needs teacher Stanley Infants School Teddington, Richmond

Joan Gannon Teacher St Anthony's RC School Wolverhampton

Helen George Teacher's mother Edinburgh

Viv Gilfillan Learning support assistant The North School Ashford, Kent

Brian Glover Caretaker St Bedes RC Infant School Widnes

Dennis Goldthorpe Headteacher Alexandra Special School, South Harrow

Steve Goldthorpe Science teacher Mereway Upper School Northampton

Anne Greenslade School secretary St Michaels School Leigh on Sea, Essex

Beryl Guthrie School secretary Bowburn Junior School County Durham

Ann Hargreaves Headteacher St Mary's Primary School Bristol

Angela Harrison Head of careers Outwood Grange School Wakefield

Joyce Hedger Deputy head Oakland CP School Bayston Hill, Shrewsbury

Jean Heath Learning support assistant Chadlington C of E Primary Oxford

Joyce Heslop Caretaker Bowburn Junior School County Durham

Joy Hoban Deputy head Firs Junior School Castle Bromwich Birmingham

Shirley Horton Teacher Peele School Long Sutton Spalding, Lincs

Brian Howard History teacher Lipson Community College,Plymouth

Janet Illingworth Head of special needs St Aidan's C of E High School Harrogate, North Yorkshire

Lindsay Johnston Teacher Blaydon West Primary Blaydon-On-Tyne Tyne and Wear

Nalim Joslin, Pamela Fleisch and Stan Hussey Basic skills co-ordinators Shipman Adult Training Centre, London E16

Tommy Kilgallon Caretaker St Eugene de Mazenod Primary, Kilburn London NW6

Jackie Laluvein Teacher Dyslexia Association Harrow, Middlesex

Ingrid Lancaster Gaye George Ward School Melksham, Wiltshire

Jenny Light General assistant Cadbury Heath Primary Warmley, S Glos Joyce Lock Dinner and lollipop lady The Meadows Primary Bitton, Bristol

Jenny Loveday Supporter Swaffield Primary School St Ann's Hill, London SW1

Cate Markwell Head of drama Downham High School, Downham Market, Norfolk

"Pop" Marshall Teacher support Priory School Southsea, Portsmouth

Helen Mason Teacher Keir Hardie School Newarthill, Motherwell

Angela Matthew Sociology teacher Notre Dame High School Norwich

Anna McAlister Year 1 teacher and language co-ordinator Sladefield Infants School Birmingham

MFL Department St Benedict School Derby

Lesley Middleton Bursar Swaffield Primary School St Ann's Hill, London SW1

Judy Miller University of Northumbria Heaton, Newcastle

Chris Murray Supply teacher Colne Engaine C of E Primary, Colne Engaine Colchester

Debbie Myhill PGCE tutor School of Education University of Exeter

Peter Nunn Deputy head Watford Grammar School for Boys, Watford

Barbara Pace Caretaker and senior lunchtime supervisor Shirley Infant School Southampton

Isabel Palmer Teacher Hardenhuish School Chippenham, Wiltshire

Irene Parker Finance officer PA The Colleton School Tywford, Berks

Revd John Patrick Chair of governors Navenby CE Primary Navenby, Lincs

Lin Pearson School Secretary Southbourne Junior School Southbourne, Hants

Valerie Peatman Head of infants Blue Coat CE Primary Wotton-under-Edge Gloucestershire

Sally Penman Cleaner William Penn Nursery School Slough, Berks

Graham Proctor Head caretaker Waingel's Copse Comprehensive Woodley, Berks

Elaine Purcell Head's PA Cavendish School Eastbourne

Trish Rawding Teacher Shaw Park Primary, Hull

Fiona Reeve Music co-ordinator Hursthead Infant School, Cheadle Hulme Cheshire

Margery Rogers School secretary Woodmansterne Primary School Streatham, south London

Eva Ross Lecturer Worcester College of Higher Education

Maureen Rouncefield School secretary Summerhill Infants School St George, Bristol

John Rowles Caretaker Hathaway Primary Ealing, London W1

Barbara Sanderson IT teacher Carlisle College Cumbria

Mrs P A Sawyer Co-ordinator of Vocational Studies Earl Marshall (Secondary) School, Sheffield

Jill Shepphard Teacher St Mary's Kilburn Primary London NW6

Caroline Small Drama teacher Hope Valley College Sheffield

Moira Smith Nursery teacher Hareleeshill Primary Larkhall, Lanarkshire

Special Needs Team Cranbourne School Basingstoke

Derek Spencer Site manager Millwood School, Bury

Dot Stairmand Music teacher Ilfracombe College North Devon

Susan Stead Nursery teacher Misterton Primary Doncaster

Mandy Stebbings Childrens librarian East Barnet Library Herts

Lesley Steers School secretary and dinner lady Robin Hood Infants Sutton, Surrey

Sylvie Stevens Senior welfare assistant White Styles County Middle School Lancing, West Sussex

Annie Thomas Acting head of English Hengrove School Bristol

Ian Toulson Maths teacher Thurston Upper School Bury St Edmunds, Suffolk

Grenville Tuck Caretaker Coombe Hill Infants Kingston-upon-Thames Surrey

Isobel Wakeman Librarian Chosen Hill School Churchdown, Glos

Sue Warrington Deputy head Haggerston School London E2

Alison Welsh Senco Willesborough Infants Ashford, Kent

Whole Team Staff Oaklands CI School Wilmslow, Cheshire

Whole Team Staff Bournemouth Park Infants Nursery School Southend on Sea Essex

Whole Team Staff Airyhall School Aberdeen

Angela Williams Administration officer Southdown Infants School Bath

Chris Wright Chair of governors Orgill Junior School Egremont Cumbria

Grace Zawadski Teacher Beckley C of E School Oxford

* Details as supplied on the nomination letters

Subscribe to get access to the content on this page.

If you are already a Tes/ Tes Scotland subscriber please log in with your username or email address to get full access to our back issues, CPD library and membership plus page.

Not a subscriber? Find out more about our subscription offers.
Subscribe now
Existing subscriber?
Enter subscription number

Comments

The guide by your side – ensuring you are always up to date with the latest in education.

Get Tes magazine online and delivered to your door. Stay up to date with the latest research, teacher innovation and insight, plus classroom tips and techniques with a Tes magazine subscription.
With a Tes magazine subscription you get exclusive access to our CPD library. Including our New Teachers’ special for NQTS, Ed Tech, How to Get a Job, Trip Planner, Ed Biz Special and all Tes back issues.

Subscribe now