Putting education’s brightest talent in the spotlight

15th April 2016 at 00:00
TES Schools Awards 2016
The shortlist for the TES Schools Awards 2016 is revealed ahead of this summer’s glittering ceremony

TODAY, TES reveals the names of the schools and teachers that have made the shortlist for the prestigious annual TES Schools Awards.

The awards, which are now in their eighth year, celebrate the vision, commitment and outstanding contribution to education made by teachers and teams in the classroom and the wider community.

Among the 17 categories are awards for primary and secondary schools, early years settings and alternative provision, as well as for those schools putting creativity, sport and food education at the heart of their work.

Individual accolades handed out at the ceremony recognise teacher-bloggers, headteachers, and practitioners who have shared their resources with fellow educators around the world via the TES website.

Subject categories include arts and drama, English, maths and science, technology and engineering. The awards also recognise the links that schools forge with the wider world and within their local communities.

At the ceremony, one of the winners of the early years, primary, secondary and alternative provision categories will be crowned overall school of the year.

TES editor Ann Mroz said that this year’s entries were the strongest yet and that they reflected the dedication and inspiring teaching and leadership in UK schools. “Every day, schools up and down the country are demonstrating myriad examples of best practice, and through these awards we aim to showcase some of the most exciting ideas, and celebrate the achievements of those inspiring schools and individuals,” she said.

The winners will be revealed at a ceremony at the Grosvenor House Hotel in Park Lane, London, on Friday 24 June.

For more information on the awards and for table bookings for the ceremony, visit tesawards.co.uk

All the shortlisted schools and teachers for the 2016 awards

Overall school of the year

This award will be given to one of the winners in the early years, primary, secondary and alternative provision categories


Early years setting of the year

Boldon Outdoor Nursery School, South Tyneside

Braywick Court School, Maidenhead

Bright Stars Nursery, Sunderland

Broadford Primary EYFS, Romford

Etching Hill Primary School, Rugeley

Jack and Jill School, Twickenham

The Early Years Team at Ormiston Herman Academy, Great Yarmouth

Young Explorers at Hillside Community Primary School, Skelmersdale


Primary school of the year

Broadford Primary School, Romford

Millbrook Primary School, Stalybridge

New Park Primary School, Liverpool, Merseyside

Our Lady of Pity Catholic Primary School

Shrubland Street Primary School, Warwickshire

St. Peter’s CE Primary School, Bolton

Vauxhall Primary School, London

Whitehill Junior School, Hertfordshire


Secondary school of the year

Ark St Alban’s Academy, Birmingham

Fulham Cross Girls’ School, London

Monkseaton High School, Tyne and Wear

Rushcliffe School, Nottingham

Sir John Leman High School, Suffolk

St Gregory’s Catholic Science College, Middlesex

St Ninian’s High School, Glasgow

Stanley Park High, Surrey


Alternative provision of the year

Youth Engagement Slough

Belmont School, Lancashire

Birtenshaw, Bolton

Charlton Park Academy, London

Falkland House School, Fife

Gloucestershire Hospital Education Service, Cheltenham

Limes College, Sutton

Victoria Education Centre, Dorset


Headteacher of the year

Julie Elaine McDonald, Hillcrest Early Years Academy, Lincolnshire

Matt Middlemore, Tregolls School, Cornwall

Derek John Peaple, Park House School, Berkshire

Chris Thomas, Beacon Rise Primary School, Bristol

Pat McGuckian, St Patrick’s High School, County Armagh

Malcolm Drakes, Broadford Primary School, Romford

Karen Hutchings, New Park Primary School, Liverpool

Stuart Maxwell, Eastwood High School, East Renfrewshire


Science, technology and engineering teacher or team of the year

Katrena McDonald, Ayr Academy, South Ayrshire

The Science Team, Bordesley Green Girls’ School and Sixth Form, Birmingham

Dan Quinton, Caterham School, Surrey

Science, maths and engineering teams, Ark St Alban’s Academy, Birmingham

Science Team, Mearns Primary School, Glasgow

The Ogden Trust Primary Science Team, Worcester

Dr Caroline Oprandi, Portslade Aldridge Community Academy, East Sussex

Wigan University Technology College, Manchester


English teacher or team of the year

Bridgwater College Academy, Somerset

Eastbury Community School, London

Shrubland Street Primary School, Warwickshire

Tameside English Team, Tameside Secondary English Teams

The District CE Primary School, Merseyside

St John’s Catholic Primary School, Lancashire

Seaham School of Technology, County Durham

Katherine Shakeshaft, Whalley Range 11-18 High School, Manchester


Maths teacher or team of the year

Alcester Academy, Warwickshire

Holyhead School, Birmingham

Our Lady of Pity RC Primary School, Merseyside

Pool Academy, Cornwall

St Patrick’s High School, Keady

Tiffin School, Surrey

Clare Hill, Twynham School, Dorset

Vauxhall Primary School, London


Arts and drama teacher or team of the year

James Yarrington, Alcester Academy, Warwickshire

Hull Collegiate School, East Yorkshire

Millbrook Academy, Gloucestershire

Mike Issitt and Amanda Cummings, Prince Rock Primary School, Plymouth

Seaham School of Technology, County Durham

Carolyn Booth, St John Fisher Catholic High School, North Yorkshire

Victoria Education Centre, Dorset

Danell Hughes, Wade Deacon High School, Cheshire


Community and collaboration award

Broadford Primary School, Romford

Endon High School, Staffordshire

Gateacre School, Liverpool

Manchester Enterprise Academy and Lloyds Banking Group, Manchester

Pallister Park Primary School, Middlesbrough

Seaham School of Technology, County Durham

St Ninian’s High School, East Dunbartonshire

Victoria Park Primary Academy, West Midlands


International award (including MFL)

Abraham Moss Community School, Manchester

Bay House School and Sixth Form, Gosport

Birmingham Ormiston Academy, West Midlands

Cherry Grove Primary School, Chester

Endon High School, Staffordshire

Frances Olive Anderson Primary School, Lincolnshire

Haygrove School, Somerset

Oakwood Primary School, West Yorkshire


Healthy school of the year

Bay House School and Sixth Form, Gosport

Bright Stars Nursery, Sunderland

Broadford Primary School, Romford

Queen Ethelburga’s Collegiate, North Yorkshire

Vauxhall Primary School, London

Washingborough Academy, Lincolnshire

Westfield School, Bedford

Wilds Lodge School, Rutland


Creative school of the year

Arrow Vale RSA Academy, Worcestershire

Middleton Park School, Aberdeen

Portesbery School, Surrey

Shrubland Street Primary School, Warwickshire

St John’s Catholic Primary School, Skelmersdale

The Stephen Perse Foundation, Cambridge

Treviglas Community College, Cornwall

Victoria Education Centre, Dorset


The Bev Evans award for resource author of the year

Paul Urry

Andy Lutwyche

Hannah Lester

Gianfranco Conti

John Hudson

Claire Kent

Lynne Blackburn

Caroline Musserotte


Teacher-blogger of the year



Natalie Scott

James Theo

Paul Woodward

Mr Histoire

The Girl on the Piccadilly Line

Andy Lewis


Lifetime achievement

The shortlist for this award is kept secret. The winner will be revealed at the ceremony on Friday 24 June


This year’s judges

John Bangs

Senior consultant, Education International

Colin Bell

Chief executive, Council of British International Schools

Tom Bennett

Teacher, chair of DfE Initial Teacher Training group, and founder of researchED

Dr Mary Bousted

General secretary, ATL teaching union

Sir Tim Brighouse

Former schools commissioner for London

Sue Cowley

Teacher, trainer and author

Natasha Devon

Government mental health champion for schools, founder of the Body Gossip Education Programme and the Self-Esteem Team

Dr Lee Elliot Major

Chief executive, Sutton Trust

Mike Fairclough

Headteacher, West Rise Junior School, Eastbourne

Professor Becky Francis

Professor of education and social justice at King’s College London

Vic Goddard

Principal, Passmores Academy, Essex

Colin Hegarty

Maths teacher and founder of HegartyMaths

Lord Jim Knight

Managing director of online learning, TES Global

Dame Joan McVittie

Former headteacher, Woodside High School, London

Dr Tim O’Brien

Former lecturer in psychology and human development at the UCL Institute of Education

Dame Alison Peacock

Headteacher, The Wroxham School, Hertfordshire

Dr Becky Parker

Head of physics, Simon Langton Grammar School for Boys, Canterbury

Professor Ian Rivers

School of education, University of Strathclyde

Log-in as an existing print or digital subscriber

Forgotten your subscriber ID?


To access this content and the full TES archive, subscribe now.

View subscriber offers


Get TES online and delivered to your door – for less than the price of a coffee

Save 33% off the cover price with this great subscription offer. Every copy delivered to your door by first-class post, plus full access to TES online and the TES app for just £1.90 per week.
Subscribers also enjoy a range of fantastic offers and benefits worth over £270:

  • Discounts off TES Institute courses
  • Access over 200,000 articles in the TES online archive
  • Free Tastecard membership worth £79.99
  • Discounts with Zipcar, Buyagift.com, Virgin Wines and other partners
Order your low-cost subscription today