Tes Schools Awards 2021: the shortlist

We reveal the finalists for 2021's (virtual) Tes Schools Awards

Tes Reporter

TSA

Tes can reveal the shortlist for this year's Tes Schools Awards. Although sadly, for the second year running, the event will be held virtually, we hope this won't stop you raising a glass to the extraordinary commitment shown by heads, team, teachers and teaching assistants this year.

As you can see from the shortlist below, there is plenty to celebrate. Schools have gone above and beyond to help their students access the very best in teaching and learning, and we look forward to toasting their achievements with some socially distanced glitz and glamour. Here, we reveal the finalists for each award. 

Lifetime achievement 

The winner of this award will be announced on the night. 

Best use of technology

Barmulloch Primary School, Glasgow 

Broadfields Primary School, Greater London

Cheam Common Junior Academy, Surrey

Lincoln Christ’s Hospital School, Lincolnshire

St Joseph’s Catholic High School, Cumbria

Stone Soup Academy, Nottinghamshire

The Winston Churchill School, Surrey

West Leigh Junior School, Essex

Classroom support assistant of the year

Kieran Wallbank – Emerson Valley School, Buckinghamshire

Julia Davidson – Manchester Secondary Pupil Referral Unit, Greater Manchester

Lisa Ackley – Ormiston Horizon Academy, Staffordshire

Emma Smythe – Parkwood Academy, South Yorkshire

Becky Marie Williams – Solihull Academy, West Midlands

Nikki Casey – Springwell Leeds South, West Yorkshire

Ragini Patel – Tudor Primary School, Greater London

Tracey Dudgeon – West Lothian Inclusion and Wellbeing Service, West Lothian

Community and collaboration award 

Archbishop Tenison's School in Lambeth, Greater London

Ark Walworth Academy, Greater London

Cadoxton Primary School, Vale of Glamorgan

Frances Olive Anderson Primary School, Lincolnshire

Hartshill School, Warwickshire

Manchester Secondary Pupil Referral Unit, Greater Manchester 

Sark School, Guernsey

Waterhead Academy, Greater Manchester

Creative school of the year

Chorlton High School, Greater Manchester

Formby High School, Merseyside

Global Academy, Greater London

Lansbury Lawrence Primary School, Greater London

Queen Katharine Academy, Cambridgeshire

Sneinton CofE Primary School, Nottinghamshire

Thomas Gainsborough School, Suffolk 

Woolenwick Infant and Nursery School, Hertfordshire

English teacher or team of the year

Bertha Park High School, Perthshire

Eldon Primary School, Lancashire

Queen Katharine Academy, Cambridgeshire

Sedgefield Community College, County Durham

Karen Sims – Solihull Academy, West Midlands

Joe Harrison – St Mary’s Catholic Primary School, Greater London

Jonny Stone – St Ninian’s High School, East Dunbartonshire

The John of Gaunt School, Wiltshire

Environment champion of the year

Andrew Harding – Cardinal Allen High School, Lancashire

Edd Moore – Damers First School, Dorset

Hannah Tombling – Diamond Wood Community Academy, West Yorkshire

Kate MacRae – Michael Drayton Junior School, Warwickshire

Headteacher of the year

Jonathan Ronan – Bonus Pastor Catholic College, Greater London

Andrew Fulbrook – Boston High School, Lincolnshire

Philip Barlow – Chantlers Primary School, Lancashire

Rachel Hutchinson – Ivybridge Community College, Devon

Melanie Haselden – Salford City Academy, Greater Manchester

Sarah Rostron – St Bede CofE Primary Academy, Greater Manchester

Jacky Kennedy – St Joseph’s Catholic High School, Cumbria

Kerrie Henton – Stone Soup Academy, Nottinghamshire

Maths teacher or team of the year 

Malton School, North Yorkshire

Parklands Primary School, West Yorkshire

Sedgefield Community College, County Durham

Laura Taylor – St Bede CofE Primary Academy, Greater Manchester

Wymondham College, Norfolk

New teacher of the year 

Anna Euston – Bucklesham Primary School, Suffolk

Amara Copsey – Caterham High School, Essex

Zoe Hennchen – Engineering UTC Northern Lincolnshire, Lincolnshire

Sam Craggs – Malton School, North Yorkshire

Alexandra Hurst – Selly Park Girls’ School, West Midlands

Nick Clark – The George Eliot School, Warwickshire

James Clarke – Whitefield School, Greater London

Georgina Hodgson – Whitefield School, Greater London

School business leader of the year

Kevin Parker – Ann Edwards CofE Primary School, Gloucestershire

Joanne Wilby – Engineering UTC Northern Lincolnshire, Lincolnshire

Catherine Charnock – Manchester Hospital School, Greater Manchester

Joanna Filkins – The Elton High School, Greater Manchester

Elaine Hall – The Grange Academy, Cheshire

Cheryl Campbell – Thomas Tallis School, Greater London

Science, technology and engineering teacher or team of the year

Callington Community College, Cornwall

Eldon Primary School, Lancashire

Sedgefield Community College, County Durham

Adele James – Whitefield School, Greater London

Wellbeing and mental health award

Chesterfield High School, Merseyside

Chorlton High School, Greater Manchester

Nechells E-ACT Academy, West Midlands

The Bridge at HLC, Shropshire

Thurston Community College, Suffolk

Ty Gwyn Education Centre, Rhondda Cynon Taf

Whitefield School, Greater London

Wise Owl Trust, Greater Manchester

Alternative provision school of the year 

Acorn Digital Learning, Greater Manchester

Beacon Business Innovation Hub (BBIH), Essex

Cherry Tree Learning Centre, West Midlands

Clare Mount Specialist Sports College, Merseyside

Connolly School Campus, West Lothian

Eastbury Community School, Greater London

Springfield School, Cheshire

Venturers’ Academy, Bristol

Early years setting of the year

Pebbles Childcare, West Sussex

St Bede CofE Primary Academy, Greater Manchester

Woolenwick Infant and Nursery School, Hertfordshire

Primary school of the year

Chantlers Primary School, Lancashire

Halewood CofE Primary Academy, Merseyside

Handforth Grange Primary School, Cheshire

Khalsa Primary School, Berkshire

Laxey / Dhoon School, Isle of Man

Lea Forest Primary Academy, West Midlands

Little Sutton Primary School, West Midlands

St Aloysius Primary Federation, Tyne and Wear

Secondary school of the year

Chiswick School, Greater London

Formby High School, Merseyside

Hazelwood Integrated College, County Antrim

Kingsdown School, Swindon

King’s Leadership Academy, Warrington

Our Lady & St Patrick’s High School, West Dunbartonshire

Salford City Academy, Greater Manchester

Sedgefield Community College, County Durham

Overall school of the year

The winners of the early years, primary, secondary and alternative provision school of the year categories will be automatically entered for this award. The winner will be announced as the finale to the awards ceremony.

Tes Awards sponsored by Thrive

Register to continue reading for free

It only takes a moment and you'll get access to more news, plus courses, jobs and teaching resources tailored to you

Latest stories

Coronavirus and schools: Don't let the vocal critics of teachers get you down, says headteacher Michael Tidd

The nation says thank you to school staff

On National Thank a Teacher Day students and the general public have been sending messages to school staff. Here are some of the best bits
Tes Editorial 23 Jun 2021
Gillian Keegan talks to Tes about the skills bill

Keegan: Government won't 'clear up' after colleges

Apprenticeships and skills minister Gillian Keegan tells Tes why new intervention powers are needed and why the Skills Bill will introduce a 'culture of lifelong learning'
Julia Belgutay 23 Jun 2021