How much!? With fuel prices rising and evil electricity companies, it is vital that our students appreciate how much appliances cost to run. Welcome to the crazy world of kilowatt hours and energy calculations! Aimed at all abilities, this DOUBLE SIDED worksheet comes with fully worked answers. Packed with activities and extension tasks for students of all abilities, it will enable students to get to grips with t e murky quagmire of power generation and energy calculations.

$4.21

Buy nowSave for later
  • The-cost-of-electricity---Kilowatt-hours-TES-EDITION.pdf
  • The-cost-of-electricity---Kilowatt-hours-TES-EDITION-THE-ANSWERS.pdf

About this resource

Info

Created: Jan 18, 2018

Worksheet

pdf, 337 KB

The-cost-of-electricity---Kilowatt-hours-TES-EDITION

Worksheet

pdf, 386 KB

The-cost-of-electricity---Kilowatt-hours-TES-EDITION-THE-ANSWERS

Report a problem

By adding a School licence it allows you to share this resource with colleagues at your school. Without it, this resource is licensed for use only by you. Read licence details