Tes Schools Awards
- Home
- School Awards
- Congratulations to everyone who has been shortlisted
Congratulations to everyone who has been shortlisted
We want to say a big thank you to everyone who entered the Tes Schools Awards 2023, we've been inspired by your achievements. The judges have now made their difficult decisions and you can see the shortlist for each category below.
If you've made the shortlist you can now book your earlybird tickets for our glittering awards ceremony on Friday 23 June. Tickets go on general sale on Monday 29 May.
Jump to:
- Lifetime Achievement Award
- New Resource Author of the Year
- Best Use of Technology
- Community Engagement Initiative of the Year
- Pupil Mental Health Initiative of the Year
- School of the Year for Staff Wellbeing
- Excellence in Creative Arts
- Teaching Assistant of the Year
- Central Team Leader of the Year
- Primary Curriculum Leader of the Year
- Subject Lead of the Year (Secondary)
- Headteacher of the Year (Independent)
- Headteacher of the Year (State)
- Early Years Foundation Stage (EYFS) Setting of the Year
- Inclusive School of the Year
- Specialist Provision School of the Year
- Boarding School of the Year
- Independent Prep School of the Year
- Primary School of the Year
- Independent Senior School of the Year
- Secondary School of the Year
Lifetime Achievement Award
Nominees:
-
The winner of this award will be announced on the night.
New Resource Author of the Year
Nominees:
-
The winner of this award will be announced on the night.
Best Use of Technology
Nominees:
-
Bilton SchoolWarwickshire
-
Eltham CollegeLondon
-
Eton CollegeBerkshire
-
Giggleswick SchoolNorth Yorkshire
-
Langley SchoolNorfolk
-
Oasis Academy MediaCityUKGreater Manchester
-
Wellington CollegeBerkshire
-
Westbourne SchoolVale of Glamorgan
Community Engagement Initiative of the Year
Nominees:
-
Alva AcademyClackmannanshire
-
Chorlton High SchoolGreater Manchester
-
E-ACT Blackley AcademyManchester
-
Hurst Education TrustWest Sussex
-
Queen Katharine AcademyCambridgeshire
-
St. Andrew's Primary SchoolLincolnshire
-
The Turing SchoolEast Sussex
-
Waterhead AcademyGreater Manchester
Pupil Mental Health Initiative of the Year
Nominees:
-
Eltham CollegeGreater London
-
Lime Tree Primary AcademyManchester
-
Oasis Community LearningLondon
-
Queen's CollegeLondon
-
Rickmansworth SchoolHertfordshire
-
Sherborne Girls SchoolDorset
-
St. Elizabeth's Catholic Primary SchoolMerseyside
-
Thornbury Primary SchoolDevon
School of the Year for Staff Wellbeing
Nominees:
-
Beal High SchoolEssex
-
Lime Tree Primary AcademyManchester
-
Crown Hills Community CollegeLeicestershire
-
Etone CollegeWarwickshire
-
Grange SchoolGreater Manchester
-
Maricourt Catholic High SchoolLiverpool
-
Race Leys Junior SchoolWarwickshire
-
The Southwater Infant AcademyWest Sussex
Excellence in Creative Arts
Nominees:
-
Chiswick SchoolLondon
-
Eltham College Junior SchoolLondon
-
Isaac Newton AcademyLondon
-
Kingsdale Foundation SchoolLondon
-
Lansbury Lawrence Primary SchoolLondon
-
Rowner Junior SchoolHampshire
-
Shrewsbury SchoolShropshire
-
Wellington CollegeBerkshire
Teaching Assistant of the Year
Nominees:
-
Tracey JonesCloughwood Academy, Cheshire
-
Sheila MitchellCrosfields School, Berkshire
-
Judit SandorFalcons Pre-Preparatory Chiswick, London
-
Ann JohalForest Preparatory School, Cheshire
-
Niki MillsHitchin Boys School, Hertfordshire
-
Martin FinnPembridge Hall, London
-
In Wha KimQueen Katharine Academy, Cambridgeshire
-
Emma SmithThe Southwater Infant Academy, West Sussex
Central Team Leader of the Year
Nominees:
-
Nichola LaurenceArk Schools, London
-
Elizabeth ScottAurora Boveridge College and Beeches School, Dorset
-
Sarah GranthamBarfield Prep School, Surrey
-
Adrian KneeshawCarlton Academy Trust, West Yorkshire
-
Deborah Ivory-WebbHitchin Boys' School, Hertfordshire
-
Natalie HardmanWellspring Academy Trust, South Yorkshire
Primary Curriculum Leader of the Year
Nominees:
-
Nicky ProcterCokethorpe Prep School, Oxfordshire
-
James WatsonHeathfield Junior School, Middlesex
-
Chris CarterKing Edward’s Junior School, Somerset
-
Nicky DonleyKirton Primary School, Lincolnshire
-
Nadine ChadierSt Jérôme Bilingual Primary School, Middlesex
-
Sally GoodridgeSummerhill Primary Academy, Bristol
Subject Lead of the Year (Secondary)
Nominees:
-
David CliffordAlva Academy, Clackmannanshire
-
Nicole RaynerAshford School, Kent
-
Tommy RobinsonChiswick School, London
-
Edwina MaguireNew College Leicester, Leicestershire
-
David JablonkaHeron Hall Academy, London
-
Jenny SavagePleckgate High School, Lancashire
-
Jose RosQueen Katherine Academy, Cambridgeshire
-
Stephen CooteSheffield High School for Girls (GDST), South Yorkshire
Headteacher of the Year (Independent)
Nominees:
-
Emma McKendrickDowne House, Berkshire
-
Heather HanburyLady Eleanor Holles School (LEH), London
-
William Trelawny-VernonSaint Ronan's School, Kent
-
Nick HewlettSt Dunstan's College, London
-
Eugene du ToitWellington School, Somerset
-
Joanne ChinnockWestbourne School, Vale of Glamorgan
Headteacher of the Year (State)
Nominees:
-
Delia Smith OBEArk Academy, London
-
Farhan AdamCrown Hills Community College, Leicestershire
-
Ian SmithEtone College, Warwickshire
-
Nazya GhalibPathways Education School, London
-
Leon WilsonThe Hurlingham Academy, London
-
Simon CornerWade Deacon High School, Halton
Early Years Foundation Stage (EYFS) Setting of the Year
Nominees:
-
Blundell’s Preparatory SchoolDevon
-
Brighton College Prep SchoolEast Sussex
-
Lime Tree Primary AcademyManchester
-
Nechells Primary E-ACT AcademyBirmingham
-
Peartree Spring Primary SchoolHertfordshire
-
Sutton High SchoolSurrey
-
Thorpe Primary SchoolWest Yorkshire
-
Truro High School For GirlsCornwall
Inclusive School of the Year
Nominees:
-
Dagenham Park SchoolEssex
-
Eastway Primary SchoolMerseyside
-
Formby High SchoolMerseyside
-
LIFE Wirral SchoolWirral
-
The Holmewood SchoolLondon
-
The Winston Churchill SchoolSurrey
-
Whitefield Primary SchoolMerseyside
-
Wimbledon High School GDSTLondon
Specialist Provision School of the Year
Nominees:
-
Beacon Business Innovation Hub (BBIH)Essex
-
Chances Educational Support ServicesDevon
-
Endeavour Academy DurhamCounty Durham
-
Grange SchoolGreater Manchester
-
LVS HassocksWest Sussex
-
Moon Hall SchoolSurrey
-
Richard Cloudesley SchoolLondon
-
Rowan Tree Primary Special SchoolWigan
Boarding School of the Year
Nominees:
-
ACS International School CobhamSurrey
-
Canford SchoolDorset
-
Eastbourne CollegeEast Sussex
-
Felsted SchoolEssex
-
Milton Abbey SchoolDorset
-
Port Regis SchoolDorset
-
Scarborough CollegeNorth Yorkshire
-
Shrewsbury SchoolShropshire
Independent Prep School of the Year
Nominees:
-
Burlington House SchoolLondon
-
Cottesmore SchoolWest Sussex
-
Eaton House The Manor Prep SchoolLondon
-
Eversfield Preparatory SchoolWest Midlands
-
Latymer Prep SchoolLondon
-
Ruckleigh SchoolWest Midlands
-
St Dunstan's CollegeLondon
-
The Abbey Junior SchoolBerkshire
Primary School of the Year
Nominees:
-
Danesfield SchoolBuckinghamshire
-
Elvetham Heath Primary SchoolHampshire
-
Kirton Primary SchoolLincolnshire
-
Lime Tree Primary AcademyManchester
-
North West London Jewish Day SchoolLondon
-
Peartree Spring Primary SchoolHertfordshire
-
Poplars Farm Primary SchoolWest Yorkshire
-
St. Peter's CE PrimaryLancashire
Independent Senior School of the Year
Nominees:
-
Alleyn's SchoolLondon
-
Caterham SchoolSurrey
-
Francis Holland School Sloane SquareLondon
-
Hurstpierpoint CollegeWest Sussex
-
Lady Eleanor Holles School (LEH)London
-
Leighton Park SchoolBerkshire
-
Notre Dame SchoolSurrey
-
Shrewsbury SchoolShropshire
Secondary School of the Year
Nominees:
-
Blessed Robert Sutton Catholic Voluntary AcademyStaffordshire
-
Burnage Academy for BoysGreater Manchester
-
Cardinal Pole Catholic SchoolLondon
-
Chiswick SchoolLondon
-
Firrhill High SchoolEdinburgh
-
St Patrick's CollegeDungannon
-
The Totteridge AcademyLondon
-
Wade Deacon High SchoolHalton