Comparing Two Offers

This resource is for low ability KS4 students. The resource consists of a lesson presentation and a worksheet. the lesson presentation includes worked solutions to all the questions on the worksheet.

Students first learn how to find unit costs in order to compare different offers. They then learn how to compare prices given for different numbers of kg and other units. Finally they learn how to compare special offers such as BOGOF.

$6.43
Save for later
  • Timbazo-Maths-Comparing-Prices.pptx
  • Comparing-Prices-1-Unit-Cost-NEW.pptx
  • Comparing-Prices-1-Unit-Cost-NEW-WS.pptx

About this resource

Info

Created: Sep 12, 2017

Updated: Apr 18, 2019

Other

pptx, 165 KB

Timbazo-Maths-Comparing-Prices

Whole lesson

pptx, 9 MB

Comparing-Prices-1-Unit-Cost-NEW

Worksheet

pptx, 41 KB

Comparing-Prices-1-Unit-Cost-NEW-WS

Report a problem

Tes Paid Licence

How can I re-use this?