The Early Bird Task Cards: Calculating Unit Prices
This set contains 24 task cards designed to practice calculating unit prices. A task card might read, "A 3-pack of batteries costs $3.36. What is the unit price?" or "A 3-pack of batteries costs $3.36. A 6-pack of batteries costs $6.60. Which is the better buy?" Also included is an explanation sheet with information on how I use task cards in my class, a cover card for the task cards, 'break' cards, a recording sheet (both color coordinated and a generic black and white) and an answer key.

I hope you enjoy this product! If you do, you might want to check out other Early Bird Task Card Sets.

Don't forget to leave feedback...I LOVE to hear from my customers. If you find an error or have issues with this product please contact me via the Questions for Seller tab before leaving negative feedback. I am very passionate about my products and would really appreciate the opportunity to make it right with you, the customer. Please give me that opportunity.
$3.00
Save for later
  • TheEarlyBirdTaskCardsCalculatingUnitPrices.pdf

About this resource

Info

Created: Sep 7, 2015

Updated: Feb 22, 2018

Game

pdf, 30 MB

TheEarlyBirdTaskCardsCalculatingUnitPrices

Report a problem

Tes Paid License

How can I re-use this?