Costing Spreadsheet - Food + Help sheet

Costing spreadsheet and student help guide. Get your students to calculate costings easily. All they need to do is fill in the correct information. It will then calculate the cost of each ingredient and total cost. Add the number of portions and it calculates the the cost per portion and selling price.

Top tips:

  1. Add the price in pence without any domination signs. i.e £1.07 would be entered as 107
  2. When entering weight or units purchased don’t add the g or ml sign.
  3. The amount used in recipe and the amount bought column need to be the same domination i.e. needed 1 onion so bought 3 onions or needed 100g of onion and bought a 1000g.
$3.89
Save for later
  • Costing.xls
  • Help-sheet-for-completing-exam-costings.pdf

About this resource

Info

Created: Oct 19, 2019

xls, 28 KB

Costing

pdf, 136 KB

Help-sheet-for-completing-exam-costings

Report a problem

Tes Paid Licence

How can I re-use this?