

A worksheet that provides a variety of questions linked to being able to use ratio as part of proportional problems (e.g. the cost of 3 items is … so what is the cost of 12 items, what is the cost of 1 item etc.). This is based on the Year 6 objective based on White Rose Maths but can easily be used in other year groups.
Included as part of the worksheet are 6 different questions that provide variation to check pupils understanding of being able to solve problems involving proportion.
Answers are also included for all questions.
This worksheet can easily be used as a worksheet when teaching the objective or used for recap/ revision or even to be sent home as homework.
Get this resource as part of a bundle and save up to 67%
A bundle is a package of resources grouped together to teach a particular topic, or a series of lessons, in one place.
Something went wrong, please try again later.
This resource hasn't been reviewed yet
To ensure quality for our reviews, only customers who have purchased this resource can review it
Report this resourceto let us know if it violates our terms and conditions.
Our customer service team will review your report and will be in touch.