Math Word Problems (Grades 3-4)
Solving creative math problems!

This lesson unit focuses on basic, child-friendly addition, subtraction, and multiplication problems.

Example: “The grapes looked delicious! A bag of grapes was $3.82. If the apples were $2.04, how much more were the grapes?”

Each of the 25 lessons in this book features five word problems that surround themes ranging from “The Pickle Sale” to “My Marble Collection.” While improving practical math solving skills, students are exposed to textbook instructions.

$3.60

$4.00);

(10% off)

Save for later
  • EREM-529Bs.pdf

About this resource

Info

Created: May 5, 2017

Updated: Feb 22, 2018

Worksheet

pdf, 5 MB

EREM-529Bs

Report a problem

Get this resource as part of a bundle and save up to 25%